Какво се случва ако пиян шофьор откаже кръвна проба?

0
Вече няма да има как наказанията на пияни и дрогирани шофьори  да "падат" в съда
Вече няма да има как наказанията на пияни и дрогирани шофьори да "падат" в съда

Нови мерки срещу пияните и дрогираните шофьори.

Те ще получават наказания дори и да откажат изследване в болница. Освен това ще плащат от джоба си кръвните проби. Правилата са разписани в нова наредба на МВР и здравното министерство, която вече е в сила.

Методиката, по която се взимат кръвни проби от пияните и дрогираните шофьори, се променя изцяло. От всеки нарушител ще се взима контролна проба, която ще се съхранява 12 месеца. Ако недоволните ги оспорват в съда, ще се прави втори тест в две различни лаборатории. И не от един от един лекар, както беше досега, а от комисия. Така ще се сведе до минимум рискът пробите да се подменят.

Ако пиян или дрогиран шофьор откаже кръвна проба, ще минава на тест със стационарен дрегер. Това са само част от новите правила, които няма да позволят на нарушителите да се измъкват от наказателна отговорност. „Заигравката беше, че се оспорваше абсолютно всичко. Оспорваше се кой е взел пробата. Оспорваше се с какво е почистено мястото, в което е забита иглата. Оспорваше се съдът, в който се съхраняват”, обясни Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи, цитиран от btvnovinite.bg.

Експертите отчитат и бум на шофьорите, които карат дрогирани. През 2016 г. най-много са хванатите да шофират след употреба на канабис и амфетамини, а най-голяма е групата на нарушителите, които са между 18 и 24 години. С други думи, най-неопитните нарушават правилата най-често. 

Източник: btvnovinite.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари