Какво предстои у нас, след като откриха новата версия на COVID-19

0
Учените все още не са единодушни защо английската мутация се предава между 30 и 70% повече от човек на човек.
Учените все още не са единодушни защо английската мутация се предава между 30 и 70% повече от човек на човек. Видео: NOVA

Колко са заразените у нас с новия щам на Ковид-19 предстои да се разбере

След като вчера Националната референтна лаборатория откри новата по-заразна версия на коронавируса в пробите на 8 инфектирани българи, сега предстои втори етап от проучването. Трябва да се установи до кои части на страната вече се е разпространил щамът и каква е приблизителната бройка заразени с него у нас.

Английския вариант на COVID-19 е с до 70 процента по-заразен, няма категорични данни за по-тежко протичане на заболяването, а двете ваксини, одобрени до момента, предпазват и от тази мутация.

Още не са готови резултатите от всички съмнителни проби, пристигнали в референтната лаборатория, заяви здравният министър. Така, вероятността официално потвърдените българи с новия щам у нас да са повече расте.

От тези 43 проби - осем са с доказан вид, идентичен с вируса, който е в Англия. Пробите са - една от Националния център по заразни и паразитни болести, няколко от ВМА и още от частна лаборатория”, коментира проф. Ангелов.

Тепърва предстои да се анализират и пробите на двамата пациенти, настанени в „Пирогов”, които също показват изменения в PCR изследванията, предава NOVA.

Мъж и жена, които са под 50-годишна възраст, са в средно-тежко състояние”, обясни директорът на „Пирогов” проф. Асен Балтов.

Болниците със съмнителни за новия щам пациенти трябва да изготвят епидемиологично проучване. „Да видим какви контакти са имали те преди да постъпят в болницата. Дали са били в чужбина, дали техни близки са били в чужбина”, уточни проф. Балтов.

Учените все още не са единодушни защо английската мутация се предава между 30 и 70% повече от човек на човек.

Дали става дума за това, че вирусните частици се задържат по-дълго време в горните дихателни пътища и така за по-дълъг период могат да се отделят и да се предават, или и защото вирусът се прикрепва, благодарение на тези мутации по-добре за клетката гостоприемник”, коментира вирусологът в БАН проф. Радостина Александрова.

Ако второто твърдение е вярно, според вирусолози, е възможна промяна във възрастовия профил на заболелите.

Още в самото начало се говореше, че една от възможните причини децата и съвсем младите хора по-рядко да се инфектират е именно по-слабата изява на този рецептор в горните дихателни пътища. Сега въпросът е, ако този вирус се прикрепва по-добре, може ли това да компенсира тази по-слаба изява”, допълни проф. Александрова.

Новият вариант на коронавируса може да се окаже по-смъртоносен,  заяви британският премиер Борис Джонсън, като се позова на ранни математически модели, сравняващи броя на смъртните случаи преди и сега. Според главния научен съветник на премиера обаче е рано да се избързва със заключенията.

Не мога да кажа, че има истински доказателства, че новият щам е по-смъртоносен. Но ако погледнем към всички хора, които са дали положителна проба за COVID-19, да, има данни, че новият щам е по-рисков от стария”, обяви Патрик Уолъс.

В понеделник се очаква правителството на Великобритания да обсъди допълнително затягане на ограниченията върху пътуванията.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари