Какво означават съкращенията на регистрационните табели на колите
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 6
Защо "В" е Варна ,"А" е Бургас, "Е" е Благоевград, а Ямбол "У"?
Номерата на регистрационните табели на автомобили са се променили през годините. Освен буквите и цифрите, цветовете също имат значение. Представяме кратка история на промените в регистрационните номера.
Първи номера
До 1969 г. номерата на колите в България са с буквен код, обозначаващ областта, и пореден номер. Например, СФ 88-99 е номер на кола от София.
Промени през 1969-1986 г.
През 1969 г. се въвеждат черни табели с бели букви за частни автомобили и бели табели с черни букви за държавни коли. В началото на 80-те години се добавя втори регионален код за София поради изчерпване на възможните комбинации. За инвалиди се добавя допълнителната буква И.
Промени през 1986-1992 г.
От 1986 г. се въвеждат черни букви на жълт фон за частни коли, а за държавни се променя на черни букви на бял фон. Моделът на номера е следният: А(А) – 1111 – Б(Б). АА е регионален код + четирицифрен номер + ББ е серия, съставена от една или две букви. За частните товарни автомобили и автобуси се издават номера със серия Ч.
Промени през 1992-1999 г.
От 1992 г. се използват букви само на кирилица, но изписани по графично близък начин до тези на латиници. Причините за това са две. Първата е, че трябва да отговарят на Виенската конвенция за движение по пътищата от 1968 г., според която номерата трябва да бъдат изписани с главни латински букви и арабски цифри. Втората причина е, че този член от Конвенцията влиза в противоречие с българската Конституция, според която официалният език в страната е българският.
Промени през 1999-2007 г.
През 1999 г. се променя шрифтът и се добавя общоевропейска синя лента с идентификацията за България – BG + националното ни знаме. Вече собствениците имат право, срещу определена сума, да получат номер с оригинално съдържание. Регионалният код не може да се променя, но след него може да се използват комбинации от следните символи – А, В, Е, К, М, Н, О, Р, С, Т, У, Х, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 0.
Промени след 2007 г.
През 2007 г. България става член на ЕС и българското знаме в синята лента е заменено с това на Европейския Съюз. Тази промяна се въвежда за всички нови регистрации на автомобили като се запазва валидността на старите номера.
Кой град на кой буквен код отговаря?
- Благоевград – Е
- Бургас – А
- Варна – В
- Велико Търново – ВТ
- Видин – ВН
- Враца – ВР
- Габрово – ЕВ
- Добрич – ТХ
- Кърджали – К
- Кюстендил – КН
- Ловеч – ОВ
- Монтана – М
- Пазарджик – РА
- Перник – РК
- Плевен – ЕН
- Пловдив – РВ
- Разград – РР
- Русе – Р
- Силистра – СС
- Сливен – СН
- Смолян – СМ
- София-област – СО
- София-град – С, СА , СВ
- Стара Загора – СТ
- Търговище – Т
- Хасково – Х
- Шумен – Н
- Ямбол – У
Докладвай този коментар за нередност
×и защо: Трябва да ви се обяснява като на олигофрени! Четете, грамотни сте, разберете! Правилото е достатъчно просто даже и за тези с основно образование!
Докладвай този коментар за нередност
×НикогаПовечеСДС-Чума: Защото тази простотия е измислена от прост човек. След 30 годишното опростачване на нацията,чието начало положи СДС-Шайката, какво нещо хубаво и положително има и е направено? Само простотии и дивотии .
Докладвай този коментар за нередност
×QRS: Слави Неделчев ще обясни ли защо Бургас е А ?
Докладвай този коментар за нередност
×До ДМ: Кога е писана тази статия? Какво ще кажете за "ЕА"?
Докладвай този коментар за нередност
×мммм: В статията озаглавена "Какво означават съкращенията на рег. табели на колите" изобщо нищо не се казва по този въпрос. Защо Добрич е ТХ ? Защо Габрово е ЕВ ? Бургас А ... и т.н.