Каква е разликата между стрес, депресия и безпокойство?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
![Специалист от Русе обяснява разликите между трите състояния Специалист от Русе обяснява разликите между трите състояния](/snimka/202501/728_416/0ff6a7cc735748f390cdacbbdaac1a4b.jpg)
Специалист от Русе обяснява разликите между трите състояния
Над 20% от населението страда от безпокойство, без дори да подозира за това състояние. Стресът, депресията и безпокойството са три различни състояния, които често се припокриват и директно променят начина, по който възприемаме живота. Това сподели пред Dunavmost.com Мария Толева, хабилитиран специалист по приложения в медицината на биологично активни вещества в център "ХЕРБА ВИТА" - Русе.
"Медицината установява, че депресията, безпокойството и стресът атакуват префронталната кора, която планира волевите движения и осъществява контрол върху цялостното поведение на човека", обясни Толева.
Как да разпознаем стреса?
Според специалиста, малка доза стрес е полезна за здравето, но повишените нива създават проблеми. Стресът може да се появи след обичайна активност или по време на нея, предизвиквайки постоянно притеснение, гняв или обърканост.
Депресията - повече от тъга
Клиничната депресия се диагностицира при наличие на поне пет симптома в продължение на минимум две последователни седмици. Симптомите включват проблеми със съня, промени в апетита, загуба на енергичност, самоомраза и понижена самооценка.
Безпокойството - тихият враг
"Безпокойството е емоционален отговор на вътрешен или външен стимул", поясни Мария Толева. Състоянието се характеризира с повишени нива на стресовите хормони - адреналин и кортизол.
Сигналите на тревожност
Специалистът от "ХЕРБА ВИТА" - Русе изброи основните симптоми на хроничното безпокойство: "Наблюдава се хиперактивност, ускорен пулс, чувство за давене и загуба на контрол при отсъствие на причина", обясни Мария Толева. Към тях се добавят още треперене, прекомерно потене, гадене, скованост в мускулите и проблеми в комуникацията.
Влияние върху физическото здраве
Продължителното безпокойство може да доведе до сериозни здравословни последици. "При много от пациентите се наблюдава хипогликемия или сърдечна аритмия, както и паническо разстройство", споделя специалистът. Характерни са още повишено кръвно налягане, сърцебиене и затруднено дишане.
Природни решения с професионален подход
"Разбира се, че природата предлага решения, но е важно първо да се потърси лекарска помощ по най-бързия начин", категорична е Мария Толева. Тя подчертава, че много от симптомите се препокриват и е необходимо детайлно обследване.
Специалистът предупреждава за възможни взаимодействия между природни продукти и медикаменти: "Антидепресантите например, не трябва да се приемат с голяма част от успокоителните хранителни добавки, поради доказана несъвместимост. Решението е на психиатъра или невролога".
Индивидуален подход
В център "ХЕРБА ВИТА" - Русе подхождат строго индивидуално към всеки случай. "Нищо не препоръчвам, преди да знам диагнозата и медикаментите, които евентуално приема болния", споделя Мария Толева. При профилактика или поносимо влошено състояние, специалистите могат да предложат решения след детайлно запознаване с проблемите на пациента.