Как журналист зададе въпроси към МВР и се озова на разпит
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
"Когато те извикат да даваш обяснения за въпроси към пресцентъра на МВР" - написа във фейсбук профила си журналистът от вестник "Сега" Мартин Георгиев под своя снимка пред столичната дирекция на вътрешното министерство
И с това озадачи гилдията, която знае какво означава да изпратиш официално въпроси до прес офиса на институция. Самият Мартин казва, че е изненадан - защото от едни стандартни журналистически питания, на които се отговаря по стандартния начин, оказва се, в СДВР той се е превърнал в подател на сигнал срещу служители на реда...
Бокс, стикери, значки
2 септември. Свикано е "Велико народно въстание", хиляди са на протест на Ларгото, още в 8 ч. има арестуван. В хода на деня следват още множество батални сцени, задържаните набъбват до 120, ранените полицаи са 80. Този ден, кръстен впоследствие "кървавата сряда", повдигна множество въпроси за действията (и бездействието) на МВР, отговор на които няма и до днес. В дните след "въстанието" започнаха да се появяват кадри на телевизиите, фейсбук кадри и снимки на униформени със значки и стикери с агресивни послания, като череп и "Един изстрел, едно убийство, аз решавам, без съжаление".
Бе заснет и мъж в полицейска униформа, тежко въоръжение и с бокс на ръката - а боксът определено не е сред описаните от закона помощни средства в МВР.
Така Мартин решава да опита да внесе малко яснота и изпраща до пресцентъра на МВР въпроси относно действията на полицаите в онзи ден, като към тях прикачава и стопкадри и снимки на униформения с бокса, както и на тези със стикерите и значките. Пита извършена ли е проверка за тези нарушения и съответно ще има ли наказани.
Някои полицаи може да изглеждат като мутри, но не са
Вместо отговор обаче журналистът бива привикан от "инспектор Миладинов" в сградата на СДВР, за да дава обяснения. Пред него били поставени бели листове за сваляне на сведения, разказва "Сега". Така, в хода на разговора, става ясно, че полицията смята изпратените журналистически въпроси като подаване на сигнал.
"Озадачен съм, защото на мен не ми е известно досега журналист, задал въпроси до пресцентъра, да е бил викан за такова нещо", коментира Мартин пред Клуб Z.
"Разпитът" продължил със странни въпроси като: бил ли е Георгиев свидетел, къде са били направени въпросните снимки - дали пред старата сграда на Народното събрание "на опашката на Коня" или пред новата - Партийният дом, от кого са направени снимките, на 2 септември ли са били направени, по коя телевизия са излъчени кадрите на униформения с бокса и пр.
Любопитно, по разказа на журналиста е и какво е отбелязал самият "инспектор Миладинов" - че някои полицаи може да изглеждат като мутри, но не са, а са само физически здрави, тъй като някои нарушители на реда могат да окажат съпротива и не бива да се позволяват случаи като убийството на журналистката от Русе Виктория Маринова.
Инспекторът не могъл да даде отговор на въпроса на журналиста дали и други негови колеги са били викани да дават обяснения по журналистически въпроси. Отвърнал, че той е ангажиран само с този "сигнал".
Проверява ли нещо МВР
Любопитно е също така, че силовото ведомство уж би трябвало да работи по установяването на униформените с бокса, значките и стикерите. Зам.-шефът на "Охранителна полиция" Тони Тодоров коментира, че тече проверка по повод полицая с бокса и той ще бъде наказан, "ако се установи вината му, разбира се" - припомня "Сега".
МВР обаче вече на няколко пъти показа, че вътрешните му проверки и резултатите от тях са държавна тайна. От ведомството не отговарят на нито едно питане - дори по реда на Закона за достъп до обществена информация, като показнòто е случаят с полицейското насилие от нощна 10 юли - вторият ден от антиправителствените протести.
Тогава граждани бяха бити и влачени под колоните на Министерския съвет, имаше свидетелства и за гавра с момиче от страна на униформените. Тогава ведомството обявиха, че започват вътрешна проверка. После обявиха, че виновниците са установени и наказани. Но как - е тема табу. За последно от Българския хелзинкски комитет съобщиха за кореспонденцията с министерството по въпроса. Документът "не се отработва" им заявили оттам.
Как са били наказани полицаите, превишили правомощията си на 10 юли, бе и въпрос, който президентът Румен Радев постави преди седмица на главния секретар на МВР Ивайло Иванов по време на работна среща. Иванов също не даде отговор. Каза само, че наказанията са тежки, толкова тежки, че чак личният състав се възмущавал. И попита "да ги разстреляме ли".
Сигнали за полицейско насилие, в т.ч. над журналисти, имаше и след т.нар. кървава сряда. МВР пак проверява, но резултати не са съобщени.
По време на срещата с Радев професионалният ръководител на министерството даде да се разбере, че действията на полицията от този ден били "класифицирана информация".
"Очевидно МВР е затворило тази страница. Тук вече е работа на прокуратурата да образува досъдебно производство. В Наказателния кодекс ясно пише какви са наказанията за прекомерна употреба на сила", коментира Мартин.
И също чака развитие по "сигнала", който не е подавал.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...