Как Здравната каса подписа смъртната присъда на редица българи?!

0
Изборът на пациентите е да се лекуват в чужбина или да си запазят места в гробищата, алармират пациентки организации
Изборът на пациентите е да се лекуват в чужбина или да си запазят места в гробищата, алармират пациентки организации

С мораториума си върху въвеждането на нови лекарства Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) подписва смъртната присъда на редица българи, страдащи от десетки заболявания.

Сред тях са хронична и остра левкемия, рак на белия дроб, повторно възникнал рак на гърдата, ревматоиден артрит и астма, информира Дарик.

Това изтъкнаха пациенти, лекари и болнични директори, по повод решението на Надзорния съвет, според което през 2018 г. институцията няма да покрива нови лекарства и няма да сключва договори с болници за разкриването на нови клиники и отделения.

Иван Димитров, председател на Федерация "Български пациентски форум", припомни, че решението на съвета е факт след препоръки от страна на зам.-финансовия министър Кирил Ананиев, който с кратко прекъсване е начело на надзорния съвет на касата от 2014 г.

"В крайна сметка мораториумът на двете точки е наистина смъртна присъда срещу българските пациенти и българското здравеопазване. Зам.-министър Кирил Ананиев, в качеството си на такъв, изготви документ за състоянието на касата и написа препоръки да се случи точно това през септември месец. Абсолютно никаква реакция, както на държавата, така и на пациентските организации и синдикатите. Имаме представители, които са в Надзорния съвет на касата, и по всяка вероятност са подписали "за" да се случи това. Такъв дискриминационен документ, нарушаващ нашите конституционни права, в нашата история не е съществувал", обясни Димитров.

"Аз смятам, че тук освен интересът на пациента в най-голям аспект ще пострадат високотехнологичните дейности. Невъзможността разкриването на нови дейности, като клинични процедури, клинични пътеки или амбулаторни процедури, както искат да ги дефинират, означава, че болницата няма да даде пълния обем на дейностите. Ако през 2017 г. сме договорили пет пътеки от съответната дейност и в края на тази година имаме инвестиция в технологии, които позволяват да извършваме и останалия обем на дейност, как ние ще обясним на пациентите, че можем "да свършим работата на половина", коментира и изпълнителният директор на "Токуда" д-р Венелина Милева.

Източник: DarikNews
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари