Как ще се работи на полетата в Германия в условията на пандемия?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Германските фермери отново ще се нуждаят от чуждестранни сезонни работници, но какви са условията за пребиваването им в чужбина
Пандемията на короната не отминава на територията на цяла Европа. В такива времена обаче фермерите в Германия отново ще се нуждаят от чуждестранни сезонни работници, за да събират аспержи, ягоди и много други култури. От своя страна работници от цяла Източна Европа отново ще се запътят към полетата в западната част на Стария континент, в търсене на препитание. За да не се създават излишни главоболия, важно е да се знае текущото състояние на правилата за влизане в страната, пише Agrozona.bg
Понастоящем сезонните работници могат да влизат безпрепятствено в Германия. Няма ограничения за пътуване, с изключение на зоните, които са регистрирани огнища на мутациите на вируса от 30 януари 2021 г. Федералното правителство определи правила за регистриране и предоставяне на отрицателен тест за корона. Новият регламент за влизане на коронавирус на Федералното министерство на здравеопазването е в сила от 14 януари. Също така се прилагат отделни разпоредби от т. нар. Трудова карантина.
В момента всеки, който влезе във Федерална република Германия от рискова зона, трябва да представи доказателства за отрицателен тест за корона не по-късно от 48 часа след влизането в страната, като тестът трябва да е извършен най-рано 48 часа преди влизане. Разрешени са PCR тест или бърз антигенен тест. Това правило важи за работници от Полша, Румъния и Словакия, както и от Украйна, например. Актуалният списък с рискови области може да бъде намерен на уебсайта на Института Робърт Кох (RKI). Разходите за теста се поемат от лицето, което влиза в страната или от неговия работодател. Тестът също трябва да може да се извършва във фермата от медицински обучен персонал.
Освен това при влизане в страната работниците трябва да регистрират своето влизане по електронен път на уебсайта www.einreiseanmeldung.de. Транспортните компании, които организират групови превози, трябва да носят доказателство за регистрация. Пътуващите от особено засегнати региони, така наречените райони с висока честота и от райони, в които са се появили варианти на вируса, трябва да представят отрицателен резултат от теста, преди да влязат в страната. Вирусните варианти са ирландският, британският, южноафриканският, португалският и бразилският щам. От 30 януари до 17 февруари 2021 г. в тези страни има забрана за транспорт в съответствие с Наредбата за защита от коронавирус за пътнически превози с влак, автобус, кораб и полет директно от тези страни.
Институтът Робърт Кох публикува списък с райони с висока честота на 24 януари, като той се актуализира непрекъснато. Към 28 януари 2021 г. Албания, балтийските републики, Чехия, Словения, Босна и Херцеговина, Косово и Сърбия са сред областите с висока честота.
Съвети за хигиена при работа
В допълнение към изискванията за влизане, фермерите трябва да познават и мерките за здраве и безопасност при работа срещу Covid-19. Правилата за здравословни и безопасни условия на труд SARS-CoV-2 съдържат препоръки и изисквания. Службата за социално осигуряване за земеделие, горско стопанство и градинарство също разполага с изчерпателни статии, практически съвети и инструкции за работа на различни езици на своите информационни страници на Corona.
Следните мерки следва да се спазват, наред с другите основни противоепидемични мерки:
- Прилага се основният принцип „да живеем заедно – да работим заедно“.
- Преди да започнат работата на полето, трябва да се сформират фиксирани работни групи от максимум 4 души.
Само ако машините и устройствата изискват това, работните групи могат да се състоят от до 15 души.
- Тези работни групи трябва да се спазват при настаняване на сезонни работници.
- Трябва да се спазват правилата за дистанция и да се носи защита на лицето и носа.
- Трябва да се осигурят достатъчно възможности за измиване и дезинфекция на ръцете.
В много случаи федералните провинции имат свои собствени разпоредби за работа в условията на карантина.
Като цяло сезонните работници от рискови зони подлежат на 10-дневната обща забрана за излизане в условията на Ковид-19
Въпреки това, на работното място трябва да се предприемат групови хигиенни мерки през първите десет дни след влизането. Особено ограничително е изискването, работниците да не могат да излизат навън освен за работа. По изключение 10-дневната забрана за излизане може да бъде съкратена, ако бъде представен отрицателен тест за коронавирус.
За пристигащите от райони с вирусни варианти вероятно няма да има изключение от изискването за сегрегация. Това означава, че помощниците от тези райони трябва да бъдат в карантина в продължение на десет дни и нямат право да работят през това време. Различни или допълнителни изисквания могат да се прилагат в различните провинции на страната.
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...