Как се е променяла бюлетината през годините?

0
Знаете ли, че първите бюлетини са писани на ръка и са пускани в урни без плик
Знаете ли, че първите бюлетини са писани на ръка и са пускани в урни без плик Видео: BULGARIA ON AIR

Знаете ли, че първите бюлетини са писани на ръка и са пускани в урни без плик.

А спомняте ли си десетките малки цветни бюлетини? Може би няма да забравите и дългата над метър и половина интегрална бюлетина. Kак през годините се е променила бюлетината разказват Васил Детелинов и Иван Станев, цитирани от BULGARIA ON AIR.

Първите избори на Третата българска държава се провеждат веднага след Освобождението.

Тогава народът е трябвало да избере своите представители за първото Велико народно събрание, което да напише Търновската Конституция. Изборът е бил мажоритарен. Бюлетините са бели листчета, на които всеки грамотен, имащ право на глас, е трябвало да напише името на кандидат-депутата. Така мажоритарно българският народ гласува до 1911 година.

"За първи път се появяват цветните бюлетини през 1911 г. в изборите за 5-то Велико народно събрание и тези партии предварително е трябвало да заявят цвета на бюлетината. Да се регистрират в Софииския окръжен съд и тези цветове стават традиционни за партията- оранжевия за земеделската партия, лилавия за демократите, виненеочервената за комустическата партия"- обяснява Дарина Билярска, експерт в Централния държавен архив.

Между 1919г. и 1934 г. изборите са задължителни и е имало глоба между 20 и 50 лева за негласувалите. През 1938 г. право на глас започват да имат и жените. Избирателни списъци е имало и тогава. В тях е пишело дали гласуващият е грамотен, каква е професията и възрастта му.

"Когато бюлетините са били бели те са пускани директно без пликове, но по избирателния закон те е трябвало да бъдат сгънати на 4. Членовете на избирателното бюро са следили за това, тъй като и тогава са правени опити за фалшифициране и измами и са сгъвали по 2 или 3 бюлетини. Но законодателят е казал,  че се брои само една без значение дали вътре са сгънати още 3 или 4"- разкзва още Дарина Билярска.

 И след 1944 г. партиите избират цветни бюлетини. Използват се цветовете от бита и ежедневието на хората. Така избирателите били агитирани да гласуват с морава, портокалена, куршумена, кайсиева, зелена или розова бюлетина.

"Ето ви традиционния цвят на земеделците, розовия на социалдемократите, традиционния кремав на радикал - демократите, цвета на звено, винено червения на комунистическата партия. След 1947 г., когато се ликвидира многопартийната система имаме избори с една партия и БЗНС разбра се. Бюлетините са бели, мажоритарни. Цветната е тази за референдума през 1971 г.  - бяла и червена за нова Конституция"- обяснява  Дарина Билярска.

И така до 1990 г.  когато след демократичните промени се възстановява многопартийността и отново се връщат цветните бюлетини.

"Знаете колко емоции се вложиха в цветовете да се запазят старите традиционни, - БСП червени, опозоцията в синьо, демократическата в лилаво и т.н." - разкзва още Дарина Билярска.

Партиите са толкова много, че цветовете свършват. Решението за останалите политически сили е бели бюлетини с цветни ленти. С шарените бюлетини се гласува и в началото на 21 век. За първи път интегралната бюлетина е въведена през 2005 г.  Тогава с нея избираме 40- то народно събрание. Интегралната бюлетина е предложена от партия НДСВ. Дебатите за нея са близо 4 часа. Нейни противници са от ДПС. Мотивът - неграмотният електорат ще бъде технически затруднен да гласува с обща бюлетина, цветната е лесно разпознаваема.

Източник: BULGARIA ON AIR
Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари