Михаил Константинов: Парламентът произвежда глупави промени в Изборния кодекс
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Според експерта честите избори са удар върху държавата
Приетите на първо четене пет законопроекта за промени в Изборния кодекс са неподходящи и ще влошат изборната практика в България, смята математикът и дългогодишен заместник-председател на Централната избирателна комисия (ЦИК) професор Михаил Константинов.
В предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио "Фокус" той заяви: "Промените се правят, за да покажат депутатите, че са живи, че нещо мърдат, че нещо правят. Непрекъснато искат да променят Изборния кодекс, защото тия хора са просто неталантливи."
Според експерта връщането на преброителните центрове, които да заменят броенето в секциите, е опит за възстановяване на стара практика. "Това в други държави се прави. Например във Великобритания не се брои по секциите, а урната се запечатва и се носи в преброителен център", поясни професор Константинов.
Относно предложението за машинно четене на бюлетините, математикът посочи, че това ще натовари допълнително данъкоплатците със значителни разходи за закупуване на специализирана техника.
Особено критичен бе той към идеята на "Продължаваме Промяната" за промяна в състава на ЦИК след всеки проведен избор: "Не може да хванете един дори и съвестен юрист и да го направите добър член на ЦИК за късо време. Това е поредната безумна идея."
Професор Константинов алармира за честотата на изборите в страната: "Ние сме забравели, че един и същи парламент може да излъчи много правителства. Всеки нови избори означава да изкарате държавата от нормалното русло – това е огромен удар върху политическия статус на държавата, върху икономиката, върху стабилността".