Как оцелява един фамилен земеделски бизнес от Северозапада?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Историята на Цветан Цветанов от врачанското село Чирен
Протестите на зърнопроизводители и техните колеги от селскостопанския сектор белязаха началото на тази седмица, но след като исканията на недоволните стопани бяха удовлетворени, те се прибраха с тежките си машини, за да работят отново.
Цветан Атанасов от врачанското село Чирен не крие гордостта си от факта, че зърнопроизводството е не просто семеен, а фамилен бизнес за неговото семейство и това на брат му, както и за семействата на техните деца. Представя племенника си, който е твърде скромен, за да го направи сам.
"Завършил Русенския университет. Другите са завършили икономика. Той кара този комбайн. Агроном е - не се срамува! Аз карам другия. Синът ми кара третия и за другите не можем да намерим хора", заяви Цветан Цветанов, цитиран от NOVA.
Не липсата на работници обаче ги кара да се трудят заедно. Първият мотив е обичта към наследственото парче земя, което им върнали. "Все още бяхме на държавна работа. Работехме във фирма "Химко"- аз, брат ми, баща ми, цялото семейство. Но 1992 година възстановиха земята и ние си станахме собственици на нашата земя от дядо ми - 70 декара. И започнахме да обработваме с машини от ТКЗС-то. Плащаме си", разказва мъжът.
Три години по-късно започнали да купуват стара техника и сгради от бившето ТКЗС. През 1997 година Цветан решава да купи един от първите вносни комбайни.