Как едно българско село инвестира в студентите си

0
Сергей завършва "Строително инженерство" в Русе и след като работи една година в Германия, решава да се върне и да работи в родното си село
Сергей завършва "Строително инженерство" в Русе и след като работи една година в Германия, решава да се върне и да работи в родното си село Видео: БНТ

Ако правите план за една година, засадете ориз. Ако правите план за десет години, засадете дърво. Ако правите план за 100 години, образовайте хората." Това гласи древна китайска мъдрост, която звучи актуално и през 21 век. А една малка община близо до Варна я прилага на практика

В Аврен вярват, че най-добрата инвестиция е образованието, затова от 10 години финансират всички свои жители, които учат в университет, предава БНТ.

Село Аврен е на 30-ина километра от Варна и е административен център на общината. В нейния състав влизат 17 села, а населението е около 9000 души.

Изглежда като всяка друга в страната, но все пак има нещо уникално. На всеки жител в община Аврен, независимо от възраст, етнос или религия, който е решил да учи в университет, му се плащат семестриалните такси от местния бюджет.

"Колкото по-образовани хора има на територията на общината, толкова е по-успешна, а и ние като народ ще бъдем по-успешни", казва Емануил Манолов, кмет на с. Аврен.

Десетки са висшистите, които община Аврен е изучила за последното десетилетие. Само за тази година на 30 студенти ще бъдат платени таксите за обучение.

"Силно се надявам, че поне част от тях ще започнат работа в общината, тъй като ние имаме нужда от тях, както в момента те имат нужда от нас", допълва кметът.

Инвестицията вече се отплаща. Сергей завършва "Строително инженерство" в Русе и след като работи една година в Германия, решава да се върне и да работи в родното си село.

"В тази посока ще се развивам. В момента не работя нищо, но вероятно ще започна в общината. Смея да твърдя, че тук са само млад и амбициозен екип и надявам се, да стана част от тях", казва Сергей.

Розалина и Александра пък учат "Социален мениджмънт" в Техническия университет във Варна.

"Просто ме влече специалността, това, че можем да помагаме на хората, на хора, изпаднали в нужда, пък и никога не е късно. По-хубаво късно, отколкото никога", казва Розалина.

"Не е лесно на по-голяма възраст да запишеш висше образование, но в крайна сметка за учението няма време, така че не е лошо", казва Александра.

Гордостта на академичната младеж в село Аврен е Димитър, който е студент втора година и учи "Медицина" във Варна. Най-трудното и най-скъпото висше образование у нас.

"Освен семестриалните такси и учебниците също са много скъпи, така че наистина общината ни е в голяма помощ и подкрепа", казва Димитър.

Той все още не е решил какво ще специализира, но вярва, че от всички нас зависи да се справим с пандемията.

Местната власт подпомага и всеки абитуриент с адресна регистрация в общината. След като вземат диплома за завършено средно образование, младежите получават 200 лева, за да могат да се подготвят за кандидат-студентските изпити. И съвсем заслужено, Аврен е удостоена с наградата "Малка община на знанието".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари