Как да реагираме при аквапланинг?

0
Паническите и прибързани действия са опасни
Паническите и прибързани действия са опасни

Паническите и прибързани действия са опасни

От няколко дни осъмваме с предупреждение за опасно количество на валежите. Важно е когато сме на път да бъдем подготвени за тази метеорологична обстановка. Дупките и локвите на пътя създават редица предпоставки за катастрофи.

Решихме да дадем полезни съвети, взаимствани от експертите.

Пътищата с дупки могат да бъдат опасни както преди, така и след обилни валежи: рискът от аквапланинг се увеличава, когато водата, събрала се върху пътната настилка, няма време да изсъхне.

Под гумата се образува водна възглавница, когато шарката на протектора не може да премахне водата между гумата и пътя. Това кара гумите да изгубят сцепление, както и влошава управляемостта, поради което шофьорът не може вече да контролира автомобила, разказват експертите. Аквапланингът може да изненада дори и най-опитните шофьори, пише Агенция Фокус.

Няма конкретна скорост, която да ви предпази. Но разликата между 85 и 100 километра в час увеличава риска от аквапланинг с близо 40 процента. Разумната политика е да държите под 90 км/ч.

Второ, следете внимателно пътя, не се разсейвайте и бъдете подготвени.

Трето, ако все пак колата поднесе, запазете хладнокръвие. Паническите и прибързани действия са опасни.

Обикновено можете да познаете аквапланинга още преди поднасянето заради рязко повишения шум от мотора, когато колелата се въртят без съпротивление.

В този момент всякакви резки движения са опасни. Докато колелата нямат сцепление, няма никакъв смисъл да скачате на спирачките или да навъртате волана. Това само ще влоши нещата, защото не се знае къде и как колелата ще захапят отново.

Ако само едно от колелата стъпи на сухо и сте навили волана, най-вероятно ще се завъртите. Натискането на спирачките само ще увеличи налягането върху водния слой и ще направи "възглавницата" по-дебела.

Затова не пипайте още спирачките и дръжте волана изправен. Отпуснете леко газта и изчакайте връщането на сцеплението. Тогава вече започнете да спирате и с умерени движения насочете автомобила в безопасна област от пътя.

Правилната маневра зависи от конкретната ситуация, разбира се, но ако запазите присъствие на духа, можете да намалите много щетите, съветват от automedia. Все пак рискът да се окажете в такава ситуация е в пъти по-малък, ако отметнете двете най-важни неща: ниска скорост и добри гуми.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари