Как да си приготвим кефир вкъщи?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Пробиотичното чудо от Кавказ
Пробиотичната млечна напитка кефир, която векове наред е била пазена в тайна от жителите на Кавказ, днес е достъпна за целия свят. Според древни предания, местното население получило закваската и начина на приготвяне директно от пророка Мохамед, заедно със строга заповед да пазят тайната.
Романтична история разкрива тайната на кефира
В началото на 20-ти век младата рускиня Ирина Сахарова посещава град Кисловодск, разположен в северната част на Кавказ. Нейната мисия е да се сдобие със специалните кефирни култури, но срещата ѝ с принц Бег-Мирза Барчоров променя плановете ѝ. Влюбеният принц, спазвайки религиозните закони, първоначално отказва да сподели тайната на кефира.
След драматични събития, включващи отвличането на Ирина според местните традиции, случаят достига до самия цар. За да се поправи нанесената обида, принцът е принуден да подари на младата рускиня безценните кефирни култури.
Здравословни ползи и характеристики
В 100 грама кефир с масленост от 3,5 грама се съдържат 63 калории. Напитката е богата на полезни бактерии като Lactobacillus Caucasus, Leuconostoc, Streptococcus, Acetobacter, както и благотворни дрожди Saccharomyces и Torula kefir.
Домашно приготвяне на кефир
За производството на автентичен кефир са необходими:
- Половин литър мляко (краве, овче или козе) с минимум 2,8% масленост
- Две супени лъжици кефирни култури
- Стъклен или пластмасов съд
- Пластмасова цедка
Процесът на ферментация продължава 24 часа при стайна температура, не по-висока от 30 градуса. След прецеждане, напитката се съхранява в хладилник.
Докладвай този коментар за нередност
×Пуйет пръдливец: Правя си кефир у нас, със гръмовен заден глас, съска и фъщи отзад, става не кефир, а мармалад.