Как чужд съд отне сина на български баща?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Какво накара една съдебна система да не зачете решението на друга?
Вече две години българче живее в приемно семейство в Холандия, въпреки дългогодишните опити на баща му да го върне при себе си в България. С родителски права в полза на бащата у нас, но непризнати от съда в Холандия, детето остава да живее там дори след смъртта на майка си.
"За последно виждам детето - август 2013 година, като срещите ни са много трудни. В един момент загубих всякаква връзка с тях и се наложи да го обявя за общодържавно и по-късно и за международно издирване", каза пред камерата на "Събуди се" по NOVA бащата на детето - Николай.
Историята, която Николай ни разказва, започва няколко месеца по-рано, с раздлялата между него и майката на сина му. Днес, 6 години по-късно, историята на мъжа, който опитва да върне сина си, все още не е приключила.
"6 месеца по-късно получих информация, че е локализирано и открито в Холандия. На първа инстанция съдът в Хага определи детето да бъде върнато в България. На втора инстанция, за голямо мое учудване, съдът отказа да върне детето", каза още бащата.
Годината е вече 2014-та. В България тече дело за родителските права, а съдът решава, че ще ги получи Николай. Той разполага с родителски капацитет и финансови възможности, каквито, отново според съда, при майката не са открити. Налице били и данни за отвличане в чужбина, но въпреки това, детето не се завръща.
"Въпреки че направих екзекватура, т.е., признаване на това решение в Холандия, тяхната Закрила на детето си позволи да обжалва, но екзекватурата беше анулирана. Съдът определи за личността и имуществото на детето, да отговаря тяхната Закрила на детето", заяви Николай.
"На едно място е социалната система, бащата и майката. Да кажем, че са на една права. И в един момент, когато те двамата имат конфликт, изпадат от правата и остава само социалната система. В България възприемаме детето по-скоро като наша собственост. Там, социалната система е толкова силна, че тя взима решение вместо родителите, които видимо не са справят", добави експертът по семейно и международно право - адв. Йордана Бекирска.
Според адвокат Бекирска, в държави от Северозаподна Европа като Англия, Холандия, Германия или Норвегия, това е ежедневие. "Те виждат едно дете - интелектуално добре развито и по някакъв начин, колкото и зловещо да звучи, си го харесват. Целта е това дете да бъде отнето от биологичните родители и евентуално да бъде дадено за осиновяване", добави Николай.
В писмо до NOVA, от холандската служба за Защита на децата отказаха да коментират случая с мотив, че нямат практика да правят подобна информация публично достояние. Препоръките си дават само в съда, в закрити заседания, за да предпазят децата. Колегите им от българската агенция за закрила на детето, също са изискали мотивите за взетото решение, както и информация дали междувременно за момчето се създават условия за запазване на българската му идентичност. До този момент обаче, отговор не са получили.
За Деница ви разказахме преди 3 години, когато бащата на 9-месечната й дъщеря я отвежда в чужбина без нейно знание. Днес двете са отново заедно. Съдебните битки за детето обаче, продължават. Заведените дела от бившия й съпруг са над 40. Преди време с нея се свързва и Николай за съвет. Така Деница става част от група, която се бори и организира протести в подкрепа на родители в тяхната ситуация.
"Случаят е сходен по няколко параграфа с моя. Защитете децата ни от беззаконията, които се случват с тях, било то в България или в чужбина. Трябва да има някакви механизми за защита и това да бъде държавна политика", каза Деница Димитрова.
Историята на Николай обаче, не приключва така. Преди три години майката на сина му загива в катастрофа. Детето е поверено на нейна близка. Заради съмнения във финансови злоупотреби на гърба на момчето, година по-късно, социалните в Холандия го местят в приемно семейство.
Според адвокат Бекирска, заради различието в системите, случаят не е прецедент. И от гледна точка на международното право, няма нищо странно. Нарушени са обаче, казва, човешките права - и на бащата, и на сина.
"Липсата на какъвто и да било контакт помежду им, е нарушило много отдавна тяхната емоционално-доверителна връзка. В този случай смея да твърдя, че системата е тази, която му отнема тази възможност, защото международният стандарт изисква правото на семеен живот така, както то е защитено от Европейската конвенция за защита на правата на човека", каза още адвокатът.
Омагьосаният кръг, в който Николай се върти, се затваря преди две седмици. Решение на съда в Ротердам прекратява родителските му права. Според решението, бащата упражнява натиск върху детето, с цел връщането му в България, докато момчето само проявява желание да остане. Спомените от биологичния му баща, провокирали у него страх и безпокойство, а с приемните си бащи чувствал стабилност и привързаност, пише в решението.
Убедени в правотата си и холандската страна, и тази на Николай, са категорични, че правят най-добро за детето. Шанс за смяна на решението, ще има още веднъж. На обжалване през октомври.
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Еманюел Макрон: Владимир Путин не иска мир в Украйна!