Кабинетът тихомълком ограничи избора на формула за пенсия

0
Трите "златни" години ще може да се ползват още само една година
Трите "златни" години ще може да се ползват още само една година Снимка: БГНЕС

Кабинетът тихомълком ограничи неохотно предоставената възможност за избор на методика за определяне на размера на пенсията.

Вместо до 1 януари 2023 г. този избор ще е възможен само до края на следващата година, т. е. още само една година пенсиониращите се ще могат да изберат старата методика на изчисление - с включване на осигурителния доход за три благоприятни години до края на 1996 г.

Това се разбра при публикуването на законопроекта за бюджет на държавното обществено осигуряване за 2021 г. на сайта на Народното събрание.

Предсрочното премахване на старата формула за изчисление на пенсиите с т. нар. три "златни" години е цената за неочакваната изненада, поднесена от социалния министър Деница Сачева на тристранката за бюджетните закони - намаляването на коефициента на редукция на основната пенсия за хората, които ще се пенсионират с две пенсии от есента на следващата година, пише Сега.

При готов проект на бюджет социалният министър обяви, че коефициентът ще падне наполовина на предвидените над 20%, като увери, че за това не е необходима промяна в разчетите на НОИ. Догодина не се очакват много пенсионери с две пенсии, но едва сега се разбира, че все пак промяна в намеренията ще има - в първоначалния вариант на закона нямаше съкращаване на срока за избор на пенсионна формула.

В мотивите към законопроекта черно на бяло пише, че изборът на пенсионна формула се ограничава заради промените относно втората пенсия. Това е поредно отмятане от законов ангажимент, поет от ГЕРБ и лично от премиера Бойко Борисов, при това без мотивация. То отново в типичен за ГЕРБ стил противопоставя интересите на различни групи пенсионери.

Правото на избор на формула за определяне на пенсията от самото начало е трън в очите на управляващите. В края на 2018 г. без предупреждение ГЕРБ промени формулата за определяне на пенсията, като премахна от нея стажа до 2000 г. Осигурителният институт и тогавашният социален министър Бисер Петков неглижираха собствените си прогнози, че за една трета от новите пенсионери промяната ще бъде ощетяваща и те ще получат по-ниски пенсии.

В. "Сега" направи поредица от материали през пролетта на 2019 г. за тази несправедлива промяна и бе обвиняван в непрофесионализъм, манипулация на данни и спекулации, въпреки че цитираше единствено официални изявления и статистика. Тези обвинения секнаха, когато Борисов се разпореди въпросът да бъде решен така, че да няма ощетени. Така бе дадено правото на избор между двете методики - с трите златни години преди 1997 г. или само със стажа от 2000 г. нататък.

Преди няколко месеца НОИ обяви в свой анализ, че 32 410 българи получават по-висока пенсия благодарение на правото да изберат старата формула. Това е над 1/3 (35.7%) от хората с начална дата на пенсията за трудова дейност между 31 декември 2018 г. и 1 юли 2020 г. Средното увеличение на индивидуалния коефициент на тези 32 410 възрастни е 15.3% спрямо това, което щеше да бъде по новата методика.

В първоначалния проект на бюджет на ДОО за 2021 г. бе предвидено, че правото на избор за четирите години, в които трябваше да действа, ще струва 30 млн. лв. на НОИ (тук са включени и разходите за 2019 г.). Какви са новите разходи за съкратения срок не е ясно.

ВТОРА ПЕНСИЯ

В предложените с бюджета промени в кодекса за социално осигуряване има ключови промени за втората пенсия. НОИ и правителството са се вслушали в гласовете на експертите, които единодушно настояваха за ревизия на коефициента на редукция на основната пенсия за периодите, в които са правени отчисления от общата осигуровка за универсален фонд. Предвиждаше се догодина той да е 20% за първите жени, които от есента ще се пенсионират с две пенсии.

Сега обаче държавата се съгласява да се вземе предвид трансферът от държавния бюджет в размер 12% върху сбора от осигурителните доходи на всички осигурени лица за периода от 2009 до 2015 г. включително (т. нар. включване на държавата като осигурител). Освен това при определянето на редукцията на индивидуалния коефициент ще се отчитат и годините осигурителен стаж със и без осигуряване в универсален пенсионен фонд, изтъкват вносителите. Министър Сачева направи прогнози, че коефициентът ще падне под 10%.

Тъй като вече има хора с ранно пенсиониране, които получават намалена пенсия заради втория стълб - като полицаи и военни, техните пенсии ще бъдат преизчислени с новия коефициент на редукция. Тези пенсионери вече получават намален размер на основната пенсия от НОИ, а втората пенсия ще им се дава, когато изпълнят общата пенсионна възраст за масовата трета категория труд. Сега от правителството предлагат пенсия, отпусната до 31 декември 2021 г., да може да се преизчисли, като срокът за това ще бъде 30 септември 2022 г.

ТРАНСФЕРЕН ПРОЗОРЕЦ

Хората, на които до 30 юни 2021 г. включително остават по-малко от 5 години до навършване на възрастта за пенсия, могат еднократно, в срок до 30 юни 2021 г. да упражнят правото на избор да се осигуряват само в НОИ, предвижда законопроектът. Има обаче и още една възможност, за която не беше ставало въпрос досега.

Хора с пенсия, отпусната до края на тази година и намалена заради осигуряване в универсален фонд, могат да прехвърлят партидата си в НОИ и да поискат институтът да им преизчисли пенсията, вече без намаление. И тук срокът е 30 юни 2021 г. Това означава, че пенсионирани военни и полицаи ще имат още един шанс да прехвърлят партидите си от втория стълб в НОИ, като това дори ще им гарантира преизчисление на пенсията за периода, в който са я получавали намалена с 20%.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари