Андрей Янкулов: Проверката срещу българския европрокурор е административна, не наказателна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Атаката срещу Теодора Георгиева може да е заради разкрити пробойни в институциите
Европейската прокуратура започна административна, а не наказателна проверка срещу българския европейски прокурор Теодора Георгиева. Това съобщи в интервю пред Българското национално радио Андрей Янкулов, експерт в Антикорупционния фонд, бивш прокурор в Софийска градска прокуратура и бивш заместник-министър на правосъдието.
Снощи европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е информирала Европейската комисия и Съвета на Европа на Европейския съюз, че в Европейската прокуратура е започнало производство за административно нарушение на българския прокурор Теодора Георгиева.
"Другият ключов момент е, че от съобщението за текущо разследване не може да се направи заключение, че действащото лице е Пепи Еврото, който пуска записи и записите са предмет на тази проверка", коментира Янкулов пред Българското национално радио. Той уточни, че срещата на българската прокурорка с Пепи Еврото не може да бъде потвърдена със сигурност.
"Ако тя не е на този запис, най-малко на първия час от публикуването на записа тя трябваше да опровергае. Иначе остава усещането, че записът е истински и показва реалността", допълни експертът от Антикорупционния фонд. Той подчерта, че записът се отнася за 2020 година и определено показва зависимост.
Възможни причини за проверката
Според Андрей Янкулов атаката срещу Теодора Георгиева може да е, защото тя е разкрила пробойни за институциите у нас и как "съдействат" на европрокуратурата.
"Връзка между времето на публикуване на записите и поведението на европрокуратурата от последните седмици може да направим обоснованото предположение, че има връзка", каза още експертът. Той поясни, че това не е началото на мандата на Георгиева и поведението на българските институции не е новост.
"Новото е препозиционирането на Теодора Георгиева. Чу се за непосредствено предявяване на обвинение на Малинов за газохранилището в Чирен, ново развитие на нещата. Преди дни имаше обвинение за петричкия кмет. Има едни събития, които бележат една промяна, някак си поне по линия на активността на българския офис на европрокуратурата. И съпоставено с пускането на записите, ни навежда на мисълта, че няма как да няма връзка", допълни Янкулов в предаването "Преди всички".
Процедурата за избор на български европрокурор
Експертът коментира и процедурата на избор на българския прокурор за Европейската прокуратура.
"Голяма част от селективния процес за избор на европейски прокурор протича в съответната държава и когато отиде на европейско ниво има становище на държавата. Няма как тук да се изключи възможността процесът на родно ниво да не страда от всички дефицити по селекция, които виждаме в нашето правосъдие толкова години", обясни Янкулов.
Според него има и други начини, по които може да се постигне въздействие. "Както се коментира на записа, трите кандидатки изпратени от България, две да бъдат изключени от надпреварата. Ето, едната Десислава Пиронева стана заместник на главния прокурор. Как кандидат може да бъде елиминиран? При нас има 'понижаване чрез повишаване' и тези врътки е възможно да са се случили", смята експертът на Антикорупционния фонд.
Андрей Янкулов е на мнение, че административната проверка на европрокуратурата няма да се фокусира върху начина, по който Георгиева е станала европрокурор:
"Ще се фокусира върху текущо разследване на европрокуратурата, може да е като формален повод, но нещо се е случило по текущо разследване и дали е притиснало нещо заедно с тези записи, нямам информация. Но от прессъобщението не следва, че ще се изяснява начинът, по който Георгиева е станала европрокурор."