Кабинетът ще уведоми "Лукойл", че разваля концесията за пристанище "Росенец"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
Концесионният договор беше прекратен с приетото от Народното събрание решение
Правителството прие решение да уведоми „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД за прекратяването на договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал „Росенец“, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет.
Правителственото решение е било прието неприсъствено.
До него се стигна, след като Народното събрание гласува на 21 юли промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна. С тези поправки става възможно прекратяването на концесията, дадена още през 2011 г. на "Лукойл Нефтохим" да експлоатира пристанище "Росенец", без да се иска одобрение от Еврокомисията. Законовата промяна бе внесена и приета с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
Президентът Румен Радев обаче сезира Конституционния съд за взетото от парламента решение за прекратяване на концесията. Според Радев погазването на договори е нарушен принципът на правовата държава, освен това в мотивите той посочва, че "решенията в областта на енергетиката винаги трябва да почиват върху необходимостта от надеждност и непрекъсваемост на доставките на суровини и на гарантирането на достъпни цени за гражданите и индустрията".
Докладвай този коментар за нередност
×до 3: Значи газ пренесен по тръба, струва по-скъпо, отколкото газ пренесен с танкер? Политиката се ебава с икономиката...
Докладвай този коментар за нередност
×Мама ви мръсна....: А разваляне концесията на „Дънди Прешъс Металс“ Челопеч – КОГА?
Докладвай този коментар за нередност
×СкъсанЛявЧервенШушон: Като европейска държава член на ЕС, България трябва да намали влиянието си в енергийния сектор от Русия, която с руски подлоги в енергийни дружества и смесени руско-български компании ощетява българите. Това се отразява и на икономиката, която заради високите цени на горива и енергия прави производството скъпо, а заради икономии на материали и набиране на слабо квалифицирана евтина работна ръка се отразява на качеството на продукцията. Като последствие на това българското производство е слабо конкурентно и като цяло се отразява на икономическите показатели и малките заплати в производствения сектор на стоки от леката и тежка промишленост. Високите цени на енергия и обвързването ни с Русия в енергетиката отблъсква западните инвеститори, ситуация която трябва да се промени на всяка цена за да промени съдбата на българския работник и бизнес инициатива. Ако искаме Запада да инвестира в България трябва да имаме западна енергетика , което ще стимулира западните партньори да инвестират у нас и парите дадени за енергия при производството на стоки не да отива към Русия, а да отива към нашите партньори. Това е много важно да се направи без никакво отлагане. Не слушайте руските подлоги от БСП, Възраждане, ИТН и т.н. какви лъжи и страхове разпространяват за да запазят смъртоносното руско влияние.
Докладвай този коментар за нередност
×Реалността е: Въпросното събрание нито е "народно", нито представлява интересите на българите... Събрание на крадци, измамници, блюдолизци, подлоги и слуги на чужди господари... Защо са ни въобще тези боклуци там...
Докладвай този коментар за нередност
×Взр: Мършавия кабинет ще ни докара до просешка тояга