Извънредно положение в Белград
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Сръбските власти превърнаха многофункционалната зала "Армеец" в Белград във временна болница за пациенти с коронавирус
Мярката има превантивен характер с цел да не се допусне претоварване на здравната система. В десетина общини и градове на нашата съседка е в сила извънредно положение заради ръст на заразените, предава БНТ
Преустройството на белградската зала "Арена" във временна специализирана болница е мотивирано от факта, че 80% от всички заразени в Сърбия са в столицата.
В комплекса сръбската армия разположи 500 легла, а по-рано градските служби извършиха дезинфекция. При необходимост във временната болница ще бъдат бъдат прехвърляни пациенти с по-леки симптоми от други лечебни заведения за да се освободи ресурс за тежко болни, които се нуждаят от специализирани грижи.
Златибор Лончар, министър на здравеопазването на Сърбия: "Пациенти в добро общо състояние, които трябва да продължат лечението си, ще бъдат прехвърлени в зала "Арена". Така ще се освободят легла за нощта. Голям брой пациенти от цялата страна с влошено състояние се транспортират в Белград. Говорим за около 100-200 пациенти за 24 часа".
Белградската зала "Армеец" вече беше трансформирана във временна болница между 4 април и 9 май. Тогава там не постъпи нито един пациент. Сръбските власти се надяват така да стане и сега, но не оставят нищо на случайността.
Горан Степанович - директор на Клиниката по инфекциозни заболявания: "Нараства броят на млади пациенти с COVID-19, които развиват тежка клинична картина и пневмония . Някои са така от самото начало, други отначало са с леки симптоми и се влошават впоследствие. Изправени сме пред необходимост от терапия в продължение на две-три седмици и се нуждаем от допълнителен болничен капацитет".
В Белград е забранено събирането на повече от 100 души на закрито и 500 на открито. Намалява се работното време на барове и ресторанти, маските са задължителни в градския транспорт. Глобата е равностойността на 43 евро.
Освен в столицата извънредно положение е в сила и в Крагуевац, Чачак, Кралево. В тежкозасегнатият Нови пазар функционира военно-полева болница за пациенти и от други населени места.
Броят на заразените в Сърбия нарасна след вдигането на ограниченията през май и последвалите футболни мачове, семейни тържества и парламентарни избори.
Досега в страната има близо 16 000 с положителна проба, броят на починалите надхвърли 300.
Вината на мълчаливите!
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост