Изследване: Онлайн хейтърите вероятно са психопати
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 5
Резултатите от проучването показват, че психопатията е основният двигател на омразата в интернет
Новo изследване, публикувано във водещото списание "Frontiers in Psychology", разкрива тревожна връзка между омразните коментари в интернет и психопатските характеристики на потребителите. Въпреки че нарцисизмът и макиавелизмът също се причисляват към т.нар. Тъмна триада на личностните характеристики, именно психопатията се оказва водещият фактор, който подтиква хората към негативни и обидни изказвания онлайн.
Изследването, което разглежда коментари в социалната мрежа Facebook, свързани с представянето на полските атлети по време на Зимните олимпийски игри през 2018 година, анализира поведението на 94 потребители, като 46 от тях са публикували омразни коментари. Сред примерите за подобни изказвания са: „Тя дискредитира страната ни и го направи за сметка на парите на данъкоплатците, върнете ми парите!“ и „Трябва да се забрани на хора, които са толкова грозни, да представляват страната ни“.
Потребителите, които са изразявали тези мнения, са били подканени да попълнят анкета, насочена към изследване на техните личностни характеристики, включително психопатия, нарцисизъм, макиавелизъм, завист, фрустрация и удовлетворение. Резултатите показват, че именно психопатията е основният двигател на омразата в интернет.
„Колкото по-висок е резултатът на човек по отношение на психопатията, толкова по-вероятно е той да публикува злобни коментари онлайн“, заключават авторите на изследването. В същото време, липсва надеждна връзка между омразните постове и другите две характеристики на Тъмната триада – нарцисизма и макиавелизма.
Интересното в случая е, че изследователите не намират значима връзка между омразата в интернет и нарцисизма – характеристика, която често се свързва с прекомерно его и желание за внимание. Макиавелизмът, характеризиращ се с манипулативно и безскрупулно поведение, също не се оказва ключов фактор в този контекст.
Авторите на изследването подчертават, че омразните коментари трябва да се разграничават от троленето – друго разрушително поведение в интернет. Докато хейтърите изразяват „негативно и обидно отношение“ към другите, троловете имат по-подривна и манипулативна цел, без да се водят от очевидна инструментална мотивация. Предишни изследвания са установили, че троленето има връзка с всички три характеристики на Тъмната триада, както и със садизма.
В същото време, хората, които не показват психопатски наклонности, са склонни към по-философско и премерено отношение в коментарите си. Техните постове често са изпълнени с оптимизъм и подкрепа, като „Всичко е наред, стискаме палци, следващия път той/тя ще се справи по-добре!“.
Докладвай този коментар за нередност
×Кур за Путин: Психопатите са продукт на тоталитарно-репресивните общества, където властта поставя в доста стрес хората и те отговорят с омраза към диктаторите, местната власт и нейните слуги.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец до първия читател: Той пък кмета ни за завиждане, един деен, активен, намали данъците, организира перфектно сметосъбиране, направи градът ни пприказен, без никакви бутафории, перфектни улица и тротоари, без никакви дупки. Как може някакви ейтъри да отрекат огромните заслуги на кмета
Докладвай този коментар за нередност
×=====: Понеже познавам лично един от "цветистите", някога се подвизаваше като "един тип", сега вече не можеш му хвана края, но няма как да избяга от словореда си, Радко Димитров се казва, от малък си беше социопат. То и само по погледа му си личи. Та статията е точно в десятката.
Докладвай този коментар за нередност
×Бай Иван: Ами, в такъв случай, след многото ми четене из нета, коментарите специално, излиза, че у нашата държава сме само психопати!
Докладвай този коментар за нередност
×Зрител: Може би е така, защото в този русенски сайт почти под всяка новина или има един супер вулгарен "коментатор" или един-една друга коментаторка хейти нон-стоп против кмета.