Изобретиха плат, вдъхновен от козината на белите мечки
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Яке, изработено от новата материя, е с 30% по-леко от подобно памучно изделие
Инженери от университета на Масачузетс в САЩ са изобретили плат, който увенчава 80-годишните опити за създаване на синтетичен текстил по модел на козината на белите мечки, съобщава сайтът на учебното заведение, цитиран от БТА.
Белите мечки живеят в един от най-суровите климатични условия на Земята, където температурите могат да паднат до минус 45 градуса Целзий. От 40-те години на миналия век учените анализират козината на тези животни, за да разберат как тя задържа топлината.
Едно от важните открития през последните няколко десетилетия е, че много полярни животни активно използват слънчевата светлина, като козината на бялата мечка е добре известен пример за това.
"Козината е само половината от уравнението. Другата половина е черната кожа на мечките", пишат изследователите в изданието "Applied Materials and Interfaces".
Изследванията показват, че козината на белите мечки функционира като естествено оптично влакно. Тя предава слънчевата светлина към черната кожа, загрявайки ефективно тялото, като същевременно не му позволява да излъчва тази трудно спечелена топлина.
"Козината е като дебело одеяло, което се затопля и след това задържа топлината близо до кожата", отбелязват изследователите.
На базата на тези знания учените са разработили двуслойна тъкан, чиято горна част е съставена от нишки, пропускащи слънчевата светлина надолу. Долната част е изработена от найлон и е покрита с тъмен материал, който затопля ефективно.
Яке, изработено от такава материя, е с 30 процента по-леко от подобно памучно изделие. Същевременно то осигурява комфорт при по-ниски с 10 градуса температури в сравнение с памучна дреха. Единственото условие за това е наличието на добра светлина.
Според учените якетата, изработени от новаторската тъкан, могат да се използват и в закрити помещения, което ще намали значително разходите за отопление и емисиите на парникови газове.