Изложиха уникална колекция от икони на Русенската митрополия и Художествената галерия
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ценната колекция включва творби на известни майстори от Тревненската школа
Уникална колекция от 38 икони, създадени между 17 и 19 век, беше представена в Художествената галерия в Русе. Експозицията е плод на сътрудничеството между църковното настоятелство на храм "Свети Георги", Русенската митрополия и екипа на галерията.
Тридесет и пет от иконите са част от стария иконостас на църквата "Свети Георги" и са предоставени от Русенската митрополия, а останалите три са от фонда на галерията, съобщиха от общинската администрация.
Официалното откриване на изложбата премина при засилен интерес и в присъствието на официални лица. Сред гостите бяха кметът на община Русе Пенчо Милков, заместник-кметът Енчо Енчев, областният управител Драгомир Драганов, директорът на дирекция "Образование и култура" Цветослав Димитров и Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит Наум.
Музикален акцент на събитието постави Камерният състав от хора на Държавна опера - Русе под диригентството на Стелияна Димитрова - Хернани. В програмата прозвучаха акапелни църковнославянски песни, сред които "Отче наш" от Петър Динев и "Хвалите име Господне" от Добри Христов, със солист Пламен Бейков.
Уникални произведения на изкуството
Сред най-ценните експонати са царските икони на Христос Пантократор, Света Богородица, Свети Йоан Кръстител, Свети Георги, Свети Спиридон и Свети Харалампий, дело на известния майстор Захария Цанюв (1811-1886). Особен интерес представлява иконата на Архангел Михаил, създадена от друг виден представител на Тревненската школа - Йоаникий папа Витанов (1794-1854).
От фонда на Русенската галерия са представени три забележителни творби - "Света Богородица на трон с пророци" от 17 век, "Богородица Сладкоецелувание" от 19 век, дело на тревненеца Димитър Кънчов, и "Три Светители", която показва майсторството на руските иконописни ателиета от 19 век.