Излекуваха втори човек в света от ХИВ
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Адам Кастийехо от Лондон е вторият човек в света, който официално е излекуван от ХИВ, пише BBC.
Той вече е свободен от вируса над 30 месеца след спиране на антиретровирусната терапия. Адам обаче не е бил излекуван от лекарствата срещу ХИВ, а чрез лечение със стволови клетки, което е получил и за рак, който същевременно е имал. Донорите на тези стволови клетки имат необичаен ген, който им осигурява, вече и на Кастийехо, защита срещу ХИВ.
The second patient has been cured of HIV! #HIVCure 🦠 🩸 pic.twitter.com/IYavyM48Od
— Mix 94.1 (@Mix941Radio) March 11, 2020
През 2011 г. Тимъти Браун, придобил известност като "Берлинския пациент", стана първият човек, за който беше съобщено, че е излекуван от ХИВ, три и половина години след подобно лечение, допълва News. Изглежда, че трансплантациите на стволови клетки пречат на вируса да може да се репликира вътре в тялото, като заменя собствените имунни клетки на пациента с донорски, които устояват на ХИВ инфекция.
"Нашите открития показват, че успешното лечение на ХИВ чрез трансплантирането на стволови клетки, може да бъде репликирано", казват лекарите.
A Man From Britain is the Second to be Cured of HIV #HIV#HIVCure #Sciencehttps://t.co/HXtCV9c9Bc
— Microcap Observer News (@MicroCapONews) March 11, 2020
Адам Кастийехо, вече 40-годишен "Лондонски пациент", който реши да разкрие самоличността си пред обществеността, няма откриваема активна инфекция с ХИВ в кръвта, спермата или тъканите, твърдят лекарите му.
Измина година, след като те за пръв път обявиха, че е чист от вируса и той все още остава без ХИВ.
The future looks bright.
— Tuko.co.ke (@Tuko_co_ke) March 11, 2020
Adam was cured by a stem-cell treatment he received for cancer he also had.
Donors of stem cells used in his treatment have an uncommon gene that gives them protection against HIV.#tukonews #HIVCure https://t.co/o0PA7c8ifU
Водещият изследовател проф. Равиндра Кумар Гупта от Университета в Кеймбридж каза пред BBC: "Това представлява лечение на ХИВ с почти пълна сигурност. Вече имахме две години и половина с антиретровирусна ремисия. Нашите открития показват, че успехът на трансплантацията на стволови клетки като лечение срещу ХИВ, за първи път докладван преди девет години в берлинския пациент, може да бъде повторен."
Но това няма да бъде лечение за милионите хора по света, които живеят с ХИВ. Агресивната терапия се използва предимно за лечение на рак на пациентите, а не за техния ХИВ. А настоящите лекарства срещу ХИВ остават много ефективни, което означава, че хората с вируса могат да живеят дълъг и здрав живот.
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Българка провокира с иновативен поглед към традицията на...
Зъботехник грабна титлата „Мистър София"
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...