Ивет Горанова няма да може да защитава златото в Париж
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Каратистката от Плевен профуча през Токио с първия и единствен олимпийски влак в японското бойно изкуство
Ивет Горанова превърна България в една от само осем държави в света с олимпийски шампион по карате. На игрите в Токио 21-годишната състезателка от Плевен извоюва златен медал в кат. до 55 кг при жените, но вероятно никога няма да получи шанс да защитава титлата си на най-големия спортен форум.
Причината е, че японското бойно изкуство влезе в програмата на XXXII лятна олимпиада като един от петте предложени от домакините и одобрени от МОК допълнителни спортове. Останалите бяха бейзбол/софтбол, катерене, скейтборд и сърф.
Вече е сигурно, че каратето и бейзболът отпадат за игрите в Париж `24, след като през 2019 г. френските организатори въобще не предложиха двата спорта за включване, пише вестник СЕГА. Вместо тях в олимпийската програма по желание на домакините влязоха брейк танците, а местата си като допълнителни дисциплини запазиха катеренето, скейтбордът и сърфът.
Много малко вероятно е и в следващите два олимпийски цикъла източното бойно изкуство да се завърне на олимпийската сцена, тъй като игрите ще се проведат в Лос Анджелис `28 и Бризбейн `32. Нито в САЩ, нито в Австралия каратето е особено популярен спорт.
Така се оказа, че нашата Ивет всъщност хвана първия и единствен олимпийски влак за каратето, с който профуча през татамито в Токио 2020. Още в дебютния ден на спорта в олимпийската програма българската каратека извоюва пет категорични победи и стана първата жена в историята, спечелила златен медал в дисциплината кумите (спаринг).
Часове преди Горанова олимпийска шампионка на ката (демонстрация на умения) стана испанката Сандра Санчес, а в следващите дни на върха в кумите стъпиха още сръбкинята Йована Прекович (кат. 61 кг) и египтянката Ферял Абделазиз (кат. +61 кг). При мъжете пък триумфираха японецът Рьо Киюна на ката и французинът Стивън да Коста (кат. 67 кг), италианецът Луиджи Буза (кат. 75 кг) и иранецът Саджад Ганджзадех (кат. +75 кг) на кумите.
Това са и всички осем страни, които може да се похвалят с олимпийски шампиони по карате: Япония, Франция, Италия, Иран, Испания, Сърбия, Египет и България.
"Поздравления за всички български момичета, които спечелиха медали. България над всичко! - възкликна Ивет Горанова при завръщането си от Токио. - Последния месец и половина силно вярвах, че ще спечеля златния медал, това ми беше и целта. Отидохме, подготвихме се 100% и показахме, че можем да го спечелим. Сега остават три месеца до световното първенство. Продължаваме напред и ще гоним световната титла."
Реално погледнато, това ще е най-голямата сцена, на която олимпийската шампионка ще може да се изявява оттук-нататък. Тази година домакин на шампионата на планетата е Дубай (ОАЕ) от 16 до 21 ноември, а следващото издание е през 2023 г. в Будапеща (Унг).
Досега най-доброто представяне на Горанова на световното първенство е бронзов медал от Мадрид `18. В кариерата си на континентално ниво тя има злато от Европейските игри в Минск `19 и бронз от европейското първенство в Гуадалахара `19.
"Много е тежък олимпийският медал - в пряк и преносен смисъл. Много лишения, труд и пот се крие зад него - сподели Ивет. - Със сигурност има нови очаквания. Чух веднага коментар "И сега на световното да ги пребиеш по същия начин!". Вече от мен ще очакват на всяко състезание да печеля златото."
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...
Нели Сано: 26 години на нощното ми шкафче стои една отворена...
Свалиха двама пилоти от ВМС на САЩ над Червено море
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен