Ивет Горанова няма да може да защитава златото в Париж
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Каратистката от Плевен профуча през Токио с първия и единствен олимпийски влак в японското бойно изкуство
Ивет Горанова превърна България в една от само осем държави в света с олимпийски шампион по карате. На игрите в Токио 21-годишната състезателка от Плевен извоюва златен медал в кат. до 55 кг при жените, но вероятно никога няма да получи шанс да защитава титлата си на най-големия спортен форум.
Причината е, че японското бойно изкуство влезе в програмата на XXXII лятна олимпиада като един от петте предложени от домакините и одобрени от МОК допълнителни спортове. Останалите бяха бейзбол/софтбол, катерене, скейтборд и сърф.
Вече е сигурно, че каратето и бейзболът отпадат за игрите в Париж `24, след като през 2019 г. френските организатори въобще не предложиха двата спорта за включване, пише вестник СЕГА. Вместо тях в олимпийската програма по желание на домакините влязоха брейк танците, а местата си като допълнителни дисциплини запазиха катеренето, скейтбордът и сърфът.
Много малко вероятно е и в следващите два олимпийски цикъла източното бойно изкуство да се завърне на олимпийската сцена, тъй като игрите ще се проведат в Лос Анджелис `28 и Бризбейн `32. Нито в САЩ, нито в Австралия каратето е особено популярен спорт.
Така се оказа, че нашата Ивет всъщност хвана първия и единствен олимпийски влак за каратето, с който профуча през татамито в Токио 2020. Още в дебютния ден на спорта в олимпийската програма българската каратека извоюва пет категорични победи и стана първата жена в историята, спечелила златен медал в дисциплината кумите (спаринг).
Часове преди Горанова олимпийска шампионка на ката (демонстрация на умения) стана испанката Сандра Санчес, а в следващите дни на върха в кумите стъпиха още сръбкинята Йована Прекович (кат. 61 кг) и египтянката Ферял Абделазиз (кат. +61 кг). При мъжете пък триумфираха японецът Рьо Киюна на ката и французинът Стивън да Коста (кат. 67 кг), италианецът Луиджи Буза (кат. 75 кг) и иранецът Саджад Ганджзадех (кат. +75 кг) на кумите.
Това са и всички осем страни, които може да се похвалят с олимпийски шампиони по карате: Япония, Франция, Италия, Иран, Испания, Сърбия, Египет и България.
"Поздравления за всички български момичета, които спечелиха медали. България над всичко! - възкликна Ивет Горанова при завръщането си от Токио. - Последния месец и половина силно вярвах, че ще спечеля златния медал, това ми беше и целта. Отидохме, подготвихме се 100% и показахме, че можем да го спечелим. Сега остават три месеца до световното първенство. Продължаваме напред и ще гоним световната титла."
Реално погледнато, това ще е най-голямата сцена, на която олимпийската шампионка ще може да се изявява оттук-нататък. Тази година домакин на шампионата на планетата е Дубай (ОАЕ) от 16 до 21 ноември, а следващото издание е през 2023 г. в Будапеща (Унг).
Досега най-доброто представяне на Горанова на световното първенство е бронзов медал от Мадрид `18. В кариерата си на континентално ниво тя има злато от Европейските игри в Минск `19 и бронз от европейското първенство в Гуадалахара `19.
"Много е тежък олимпийският медал - в пряк и преносен смисъл. Много лишения, труд и пот се крие зад него - сподели Ивет. - Със сигурност има нови очаквания. Чух веднага коментар "И сега на световното да ги пребиеш по същия начин!". Вече от мен ще очакват на всяко състезание да печеля златото."
Цветан Цветанов: Държавните служители да участват в изборния...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Джо Байдън: Русия се провали в опита си да подкопае изборния...
"Express Service" достави успешно два локомотива във Вагонно...
Разследват служители на МВР - Петрич за участие в...