Италиански учени: Гробът на Влад Цепеш се намира в манастир в Неапол
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Погребан е в църквата Санта Мария Ла Нова, твърди изследователят Ерика Стела
Гробът на влашкия владетел Влад Цепеш, послужил за прототип на литературния герой Дракула, се намира в манастир в Неапол.
Това твърдят италиански учени, цитирани от румънските медии и БТА.
„Влад III е бил княз на Влахия между 1448 и 1476 г. Заради репутацията си на прекомерно жесток и садистичен владетел, който набивал враговете си на кол, Влад е наречен "Цепеш" (на румънски: Țepeș – „кол“) и по-късно става вдъхновение за героя на Брам Стокър - Дракула. През есента на 1476 г. той е победен от османците. Някои учени предполагат, че е убит, главата му е отнесена в Константинопол и тялото му е погребано в манастир в Румъния”, пише румънският информационен сайт Нюзуик.
Въпреки това изследователят Ерика Стела, която прави докторантура в университета в Талин, е открила доказателства, които предполагат, че той е бил пленен и откупен от дъщеря си.
“След това тя го отвела в Неапол, където той умира и е погребан в църквата Санта Мария Ла Нова“, казва тя, цитирана от сайта за средновековна история Medievalists.com. Ерика Стела обяснява, че гробница в църквата от 13-ти век в Неапол има символи, които са били използвани от Влад Цепеш.
„Когато погледнете барелефните резби, символиката е очевидна. Драконът означава Дракула. Самото име на Цепеш е изписано в тези символи“, твърди друг италиански изследовател - Рафаело Глини.
Символът на дракона, споменат от изследователите на църквата в Неапол, би могъл да е свързан с Ордена на дракона, създаден от крал Сигизмунд фон Люксембург през 1408 г. и предназначен за елитите сред благородниците, военните и духовенството, пише в своя публикация по темата вестник “Адевърул”.
Сред рицарите на ордена имало саксонски, унгарски, полски, италиански, чешки, сръбски и влашки благородници. Влад Дракул – бащата на Влад Шепеш и Янош Хуняди били сред членовете на рицарския орден, чиято традиция е запазена до средата на 17 век.