Испания и Италия осигуряват над 80% от вноса на зехтин в Русия

1
Руският пазар на зехтин: Нови играчи настъпват на фона на европейско оттегляне
Руският пазар на зехтин: Нови играчи настъпват на фона на европейско оттегляне Снимка: Асен Игнатов / Архив

Руският пазар на зехтин: Нови играчи настъпват на фона на европейско оттегляне

Руският пазар на зехтин преживява значителни промени в структурата на вноса си, като традиционните доставчици от Европейския съюз намаляват своя дял, а нови играчи се стремят да заемат освободените позиции. Това става ясно от анализ на Лилия Варигина, експерт от центъра OleoScope, споделен с информационната агенция Интерфакс.

Според данните, предоставени от браншови експерти, през 2023 година Испания и Италия са запазили доминиращите си позиции, осигурявайки над 80 процента от вноса на зехтин в Руската федерация. Конкретно, испанският дял възлиза на 43,1 процента, докато италианският е 39,2 процента.

Въпреки това, тенденцията за 2024 година показва значителен спад в доставките от тези държави. За периода януари-септември 2024 година, в сравнение със същия период на предходната година, се наблюдава съществено намаление на вноса. Италия е редуцирала доставките си от 8000 тона на 6000 тона, докато Испания е понижила своя износ с повече от една трета - до 5900 тона. Гърция също отбелязва спад, като от почти 1500 тона за деветте месеца на миналата година, сега доставя 951 тона.

Лилия Варигина обяснява тези промени с комбинация от фактори: "Намаляването на доставките от тези страни основни вносители за зехтин в Русия е главно както заради по-ниските маслиновите реколти в Средиземноморския регион поради климатичните условия, така и заради разграничаването на пазарите поради натиска на санкциите".

На този фон, други държави се стремят да увеличат присъствието си на руския пазар. Особено амбициозен е Тунис, който въпреки скромния си настоящ дял от 1,4 процента, се стреми да достигне 10 процента от вноса на зехтин в Русия в близко бъдеще. Варигина коментира: "Доставките на маслиново масло от Тунис са сравнително малки, но нарастват: миналата година до септември те възлизаха на 270 тона, а тази година вече са доставени 292 тона. В същото време, като се вземе предвид намаляващият внос на растителни масла от традиционните водещи производители, цифрата от 10% изглежда реална".

Освен Тунис, сред страните, които осигуряват зехтин за руския пазар, са Турция и Азербайджан, макар че техният принос засега остава сравнително ограничен.

Експертът от OleoScope подчертава, че ключов фактор за бъдещото разпределение на пазарните дялове ще бъде цената на продукта. Зехтинът традиционно е по-скъп от другите растителни масла, което го прави луксозна стока за повечето руски домакинства. В контекста на променящата се геополитическа ситуация и климатичните предизвикателства, достъпността на този продукт може да се окаже решаваща за потребителските предпочитания и търговските потоци.

Тези промени в структурата на вноса на зехтин в Русия отразяват по-широките тенденции в международната търговия, където традиционните връзки се преосмислят, а нови партньорства се формират в отговор на глобалните предизвикателства.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Двама ескимоси се прибират вкъщи:
- Къде ни е иглуто?
- По дяволите, забравих ютията включена!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари