Имплант вдига на крака парализирани хора
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В болница в Швейцария, която работи по устройството, се лекуват седем души.
Трима от тях вече правят първите си самостоятелни стъпки, информира БНТ.
Запонзайте се - Давид, Гертан и Себастиен - това са тримата мъже, които правят първите си стъпки въпреки, че години наред са били приковани в инвалидни колички. Те са част от програмата СТИМО, обединила усилията на лекари и инженери. В швейцарския федерален институт за технологии в Лозана изработват специален имплант. Той се монтира в гръбначния стълб на пациента и така невъзможното става възможно. Гертан е на 35. Преди 7 години го блъска кола. На рождения си ден разбира, че вече няма да може да ходи. До преди срещата с д-р Кортин и екипа му.
Гертан Оскан: "Усещането е страхотно. Да можеш да влезеш на собствен ход в лабораторията."
Как работи имплантът? Невроните в гръбначния стълб подават сигнал от мозъка към крайниците. Когато обаче има нарушени връзки в гръбначния стълб, командите са много слаби, имплантът на практика ги усилва, а това задвижва крайниците. А оказва се, това движение възстановява част от повредените нервни окончания. Именно това откритие прави екипът, начело с доктор Грегори Кортин. Те установяват, че прецизираното стимулиране работи по-добре от непрекъснатата стимулация, която вече се прилага в САЩ.
д-р Грегори Кортин: Фактът, че има съвпадение между опитите на пациента да активира мускулите си и стимулиране на мястото с електрически импулси, насърчава растежа на нервните влакна.
Казано с други думи - пациентите могат да се движат, макар и с помощни средства. Сега Давид може да измине малко над км, надеждата е това разстояние да става все по-голямо. Себастиен е от Германия, на 48, запален колоездач. До преди да бъде ударен от кола и прикова в инвалиден стол. Сега има специално колело. Освен с ръце, си помага и с крака. Не се чувствам съвсем парализиран, казва Себастиен, а на въпроса дали мисли, че ще може да ходи свободно отговаря:
Себастиен Тоблер: Хайде да се срещнем след 3 години.
Надежда - това получават участниците в програмата. А амбицията на екипа е в следващите три години СТИМО да разшири действието си в Европа и САЩ, за да може все повече хора да си върнат свободата, която носи движението.
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?