Иманяри откриха нацистки влак с 300 т злато
- Редактор: Кристиян Великов
- Коментари: 0
Двама иманяри твърдят, че са открили в Полша влак, пълен догоре със злато и скъпоценности, изчезнал още през 1945 година под Вроцлав, пише Мегавселена.
Твърденията на иманярите заинтересували не само местните медии, но и юристи, и полицаи, тъй като според легендата влакът е превозвал до триста тона злато. И е смятан за безвъзвратно загубен.
Двамата търсачи твърдят, че са го открили недалече от град Валбжих, като съобщават за брониран влак с дължина 150 метра.
Тази сензационна новина накарала полските власти да се съберат на спешно съвещание. „Работят пожарни, полиция, военни. Около тази история много неща не са известни, като например и разположението на находката. Но се отнасяме сериозно към информацията“, казва официалният представител на районното управление на Валбжих Марика Токарска.
Иманярите предлагат сделка на властите: 10 процента от откритото съкровище в замяна на точното местонахождение на композицията. Докато чиновниците мислят, в околностите на Валбжих вече плъзнали други предприемчиви иманяри.
Според една от версиите влакът е скрит някъде на пътя към Вроцлав, недалече от замъка Ксенж. Има информация, че именно там, в един от тунелите, през ноември 1944 г. се е скрил съставът от 12 вагона. Кой ли не се е опитвал за тези 70 години поне да се приближи до находката, но всичко завършвало безрезултатно. Голяма част от подземията по тези краища и до днес не са изучени.
Полските медии съобщават, че скъпоценностите може да тежат до 300 тона. Ако е така, то този скъпоценен товар по-скоро е резултат от бързото бягство на нацистите. Немците са бързали да скрият колкото се може повече богатства. Златото било транспортирано във вид на строителни материали, в тайници на автомобили, от него правели дори тигани. Не е чудно, че е почти невъзможно да се открият документални потвърждения.
„Около тези истории има много легенди, но ако говорим за „златния влак“ на Хитлер, няма никакви документални потвърждения, че той изобщо е съществувал“, казва историкът Константин Залески.
Скъпоценностите на Хитлер се търсят из цяла Европа вече десетилетия, в съветско време дори КГБ се е занимавало с това. Но в най-добрия случай са откривани тайници със скъпи провизии, и то случайно, както например в Саксония. Скъп коняк, цигари и шампанско, а не злато, диаманти и цветни метали – може би за Хитлер това са били най-добрите запаси за черни дни.
Мъж преби охранител в Спешна помощ - София
Роберт Фицо: Словакия готви санкции срещу Украйна
Молдова се преориентира към румънска електроенергия след...
Нова наредба оскъпява регистрацията на автомобили
Доц. Теодора Пенева: До 35% от българите изпадат в енергийна...