Има ли замърсяване на морската вода при Кранево и Албена?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2
Петър Димитров: Фекални води не се вливат в морето. Това са вече пречистени води
Пробите, взети от морската вода през вчерашния ден, не показват отклонение от стандарта за качество на черноморските води, съобщи служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров в село Кранево. Той бе в балчишкото село по повод възникналата авария на заустващия колектор.
Днес на място служители на Басейнова дирекция „Черноморски район“ и Регионалната инспекция по околната среда и водите - Варна взеха проби от морската вода, предаде Павлина Живкова, кореспондент на БТА в Добрич. Въпреки инцидента, резултатите от пробите показват, че качеството на водата е в норма.
Аварийно възстановяване на колектора
Аварията на заустващия колектор изисква спешно възстановяване. Очаква се договорът за изпълнение на проект по Оперативната програма „Околна среда“ да бъде подписан с „Водоснабдяване и канализация“ в Добрич до 17 юли. По проекта за ремонт и модернизиране на пречиствателната станция за отпадни води „Албена“ са предвидени 13 милиона лева, а за дълбоководното заустване и новия колектор - още осем милиона лева.
„Въпросът ще бъде решен при подписване на договора много скоро“, увери министър Димитров.
„На 4 юни имаше сигнал за авария на пречиствателната станция. Колегите от РИОС и „Басейнова дирекция“ във Варна веднага обходиха целия участък. Оказа се, че аварите са две на отхождащия колектор и по-специално на вече пречистените води“, обясни министърът на околната среда и водите Петър Димитров.
„Категорично мога да кажа, че фекални води не се вливат в морето. Това са вече пречистени води. Освен това вчерашното изследване на морската вода не показаха никакви изменения и отклонения в качеството“, подчерта Димитров.
Резултати от пробите
На място беше и директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Явор Димитров, както и служители на РИОСВ, които взеха проби от морската вода и анализираха резултатите. По показатели като разтворен кислород, наситеност на кислород, соленост и температура на морската вода, изследванията показват, че качеството на водата е малко под нормите.
„Това се дължи на високата температура на водата, което води до по-ниска наситеност на кислород“, посочи директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“. Той допълни, че проверка на водата е направена още на 4 юни, при първия сигнал от „Водоснабдяване и канализация - Добрич“ АД за авария на колектора на пречиствателната станция „Албена“. Резултатите показват, че качеството на водата е добро. Допълнителни изследвания ще бъдат направени в лаборатория.
Препоръки за ограничаване на къпането
През вчерашния ден Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Добрич препоръча максимално ограничаване на ползването на морската вода за къпане в района на аварията, възникнала в пречиствателната станция за отпадни води „Албена“. Целта е да се предпазят къпещите се от възможно замърсяване. Експертите от РЗИ ще продължат пробонабирането и днес, а резултатите от пробите, взети на 21 юни, се очаква да бъдат обявени утре.
Докладвай този коментар за нередност
×До 1: защото лъжат. Има Ешерихия коли и други микроби от кенефите и химия от почистващи препарати. Никой не казва истината, защото после тежко му и горко. А вие си платете , за да пиете от този елексир и да се кефите.
Докладвай този коментар за нередност
×Деян: Ми като всичко в НОРМА защо ще се дават толкова милиона за заустване???? Парите да се дадат за нещо от което ще има някаква полза.