Има ли "вратички" в закона при шофирането с книжка, издадена в чужбина?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Законът в България позволява на гражданите да управляват автомобили с книжки, издадени в други държави, но с определени условия
В четвъртък, 43-годишен мъж, задържан след като помете чакащ на спирка човек на столичния булевард "Тодор Александров", ще бъде прегледан от невролог. След експертизата ще стане ясно кога може да се изправи пред съда и дали ще бъде оставен в ареста. Кръвната проба на шофьора показа употреба на кокаин, което напомня за случая "Семерджиев" отпреди две години.
Сходствата между двата инцидента са значителни. И в двата случая шофьорите се движили с висока скорост по оживени булеварди, имали множество глоби и книжки, издадени в чужбина. Швейцарската книжка на Георги Семерджиев бе призната за фалшива, докато в сегашния случай се проверява мексиканската книжка на задържания шофьор.
Законът в България позволява на гражданите да управляват автомобили с книжки, издадени в други държави, но с определени условия. В общия случай, книжките извън ЕС и Швейцария могат да се ползват до три месеца от влизането в страната. Проблемът е, че този срок може да бъде рестартиран с дори еднодневно излизане от страната.
Инспектор Виден Димитров от "Пътна полиция" - СДВР обясни пред БНТ, че това не означава, че шофьорите не могат да бъдат санкционирани по българския закон. Въпреки това, глобите остават неплатени, както в случая на шофьора от катастрофата на булевард "Тодор Александров", който има 9 нарушения за близо 2000 лева.
За да се повиши ефикасността на събиране на глобите, се предлага възможността за принудително събиране от частни съдебни изпълнители. Също така, се обсъждат и мерки като невъзможност за преминаване на годишен технически преглед при неплатени глоби.
Докладвай този коментар за нередност
×Забранете ги: тия книжки, бе! Голямо чудене се чудите, а между временно престъпление.Държава - разграден двор.