Има ли право президентът да отхвърля служебен кабинет?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 8
Анализ на конституционалисти
Съществува ли право по Конституция президентът да отхвърля проект за служебен кабинет, както стана с предложението за кабинет "Кожарева" в началото на седмицата? Този въпрос стана обект на дебат в ефира на „Здравей, България” по NOVA, където преподавателите по Конституционно право Орлин Колев и доцент Наталия Киселова изразиха противоположни мнения по темата.
Според доц. Наталия Киселова, Конституцията на Република България дава на президента последната дума по въпроса за назначаването на служебно правителство. Тя подкрепи твърдението си с тълкувателно решение номер 2 от 2002 година на Конституционния съд, което разглежда значението на думата „предложение”, когато държавният глава участва в процедури. „Това предполага, че финалният акт е негов, което означава, че президентът има правото да отхвърли предложен кабинет”, обясни тя. По нейно мнение, отказът на Румен Радев да подпише указ за назначаването на служебното правителство на Горица Кожарева не е противоконституционен и следователно съответства на правомощията, дадени му от основния закон на страната.
Противоположно виждане по темата обаче изрази другият участник в дебата, Орлин Колев. Според него президентът не може да налага волята си относно подбора и състава на бъдещото служебно правителство. „Конституцията предоставя на президента правото да назначава служебно правителство, но това не му дава властта да пренебрегва процедурните норми и демократичните принципи, които предполагат консултации и баланс на силите”, коментира той.
Дебатът по темата остава отворен, като и двамата експерти посочиха, че основният въпрос е как Конституцията трябва да бъде тълкувана в конкретния контекст. Докато Киселова подчертава, че президентът действа в рамките на своите правомощия, Колев предупреждава за опасността от превишаване на тези правомощия и нарушаване на конституционния ред.
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: Рублен Десиславов почива в Гърция в скъп курорт. Твърди се, нощувката на двойката (Деса-Рублен) и охраната в резиденцията струвала 3000 евро на ден. Ако това е вярно възниква въпросът, как пРезидентът на най-бедната държава в ЕС финансира отдиха си в съседна Гърция? И ако не го плаща сам, кой осигурява това пребиваване? По закон пРезидентът получава две депутатски заплати, което прави 13 530 лева месечно. Т.е. само две нощувки са месечната му заплата. Проблематично ще бъде, ако се окаже, че той не плаща сам отдиха си. В Германия затова си отиде един президент. Заради обвързаности. При това, само за 719 евро. От “Дондуков” 2 не трябва да си позволят да премълчат подобни публикации. Ако не отговарят на истината, трябва да ги опровергаят и да разкрият истинските факти. Обаче, ако е вярно, президентът дължи отговори, защото не е директор на частна компания.
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: Не съм учуден,че бесарабският третополов пишкосмук вече е започнал да пляска опорките на ДеБелян,явно ДеБил-ПеПеругите са го закъсали здраво откъм финанси откакто ги отрязаха от ЛГБТ пропагандата в училищата и не могат да си плащат на смрадливите тролчета. Но само с укропитещина и джендърия не става,трябват и доводи,а те са,че Радев не е нарушил никаква Конституция,всичко си е както е според промените направени от ДеБелян ПеПеевски и ДеБел Ристю Мазното кафенце. КУР за ДПС!
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат бесарабски гей : Дори и на третополов бесарабски ибрикчия на ДеБелян ПеПеевски е ясно,че Радев абсолютно никъде не нарушава никаква Конституция. Но тази опорка ми набиха днес отзад в олабения бесарабски тролски гъз заедно с мазното кафенце. Аз няма как да знам дали има нарушение на конституцията или не,защото не съм юрист,а най обикновена гъзоближеща подлога на ДеПеСе!
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: Само с русофилия и раденофилия не става, необходими са и доводи. А доводите са ясно описани в коментар 4 Радев наруши Конституцията! ИМПИЙЧМЪНТ!
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат: Радев наруши Конституцията! ИМПИЙЧМЪНТ! В Основния закон императивно е посочено, че президентът "по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок." НазначаВА, а не може да назначи. Длъжен е да назначи, след като е получил предложението от кандидата за служебен министър-председател. Президентът има свобода само да избере кой от списъка с лица да бъде служебен министър-председател, но няма право на избор по отношение на акта на назначаване на предложения състав на служебното правителство. Нормата не е диспозитивна, а императивна. Същото е и като при обнародването на законите в Държавен вестник след преодоляването на президентското вето. Президентът вече няма право на избор, а е длъжен да извърши действието. Чл.99 (5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 106 от 2023 г.) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.