Има ли изобщо годни бомбоубежища в Русе?
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 12
Бомбоубежищата в Русе могат да защитят само 3 % от населението
Това е последната официална информация по темата, дадена преди 10 години, припомня Русе Медиа. Въпреки че темата стана актуална отново днес заради войната в Украйна, институциите не дават актуални данни.
Единственото, което бе обявено преди дни, е за подготвян електронен регистър на бомбоубежищата в страната.
Ето каква е била картината през 2011 г., припомнят от медията:
„В региона има изградени около 20 бомбоубежища и 700 противорадиационни укрития в жилищните блокове, които обаче могат да подслонят при нужда не повече от 5200 души. „В цялата страна процентът на осигуреност при бедствия е едноцифрен. За разлика от България, средноевропейските държави, като Австрия и Швейцария например, имат над 90 % осигуреност с такива средства“, коментира тогавашният зам.-директор на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР Стефко Бурджиев.
Повечето от укритията са в доста лошо състояние. Поради лошите атмосферни условия и влагата, уплътненията на стоманените врати са напукани и не е възможна херметизацията, но за подмяната им няма отпуснати средства. Едва 12 000 лв. са били осигурени, за да се направи ремонт на 6 скривалища и укрития в Русенска област – предвижда се боядисване, подмяна на тръби и отстраняване на възникнали течове.
В същото време две фирми са проявили интерес към русенските бомбоубежища, за да ги използват за нестандартни идеи. Едната е искала да превърне помещенията под земята в дискотека, а другата – да провежда турнири по пейнтбол. Наемът обаче, който трябвало да плащат на месец, им се видял висок, и затова се отказали. На практика в момента на територията на Русенска област няма нито едно подобно съоръжение, което да е отдадено под наем. А това е един от начините за поддръжка на укритията, тъй като няма достатъчно средства за ремонтни дейности“. Повече вижте във видеото.
Към днешна дата електронният регистър, обявен от гл.комисар Николов, трябва да бъде активиран тази седмица, като чрез интернет всеки ще може да открие къде е „неговото“ бомбоубежище и кой е най-прекият път до него, обяви директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ гл.комисар Николай Николов. „На практика всички сгради, строени след 1950 г., са пригодени и като скривалища. Въпреки че оборудването в убежищата е старо, конструктивните изисквания са спазени“, каза още той.
Докладвай този коментар за нередност
×Мия: Докато в Общината Спасител Димитров отговаряше за тях, нещата са били наред, но сега не са годни бомбоубежищата
Докладвай този коментар за нередност
×Илия: Каква палка бе за скорост правят снимки и електронни фишове, но всичко им се анулира.
Докладвай този коментар за нередност
×ДО КАТ РУСЕ: Защо не му метнахте една стоп палка? Пак минаха с превишена скорост май.Барем поне фиш,акт и камерата не ги лови.
Докладвай този коментар за нередност
×Котка: Ясно е, че ако ни бомбят, ще измрем. Единственията изход е ПУЦ-аджията от харвард да си прибира сладкарката и да хваща полета за Канада. А ние да се опитаме изгребем л@#ната, дето ги е cp@#. Дано не е непоправимо.
Докладвай този коментар за нередност
×Димитър: И в Сливен няма.Къде изобщо има.