Християн Мицкоски: Коя е истинската причина да бъдат вписани стотина българи в Конституцията ни?

0
За правата на човека ли става въпрос?
За правата на човека ли става въпрос? Снимка: Християн Мицкоски / Facebook

Каква е логиката - подобно нещо не се изисква от Косово, Албания или Сърбия, където има по-големи български общности?

Северна Македония и България: Християн Мицкоски за преговорите и препятствията по пътя към ЕС.

Северномакедонският премиер Християн Мицкоски изрази оптимизъм, че дипломатическите усилия на страната му дават резултати, но подчерта, че предстоящите преговори за членство в Европейския съюз ще бъдат трудни. В интервю за косовската телевизия РТК, предадено от БГНЕС, Мицкоски очерта някои от основните предизвикателства, свързани с процеса на интеграция.

"Дипломацията дава резултат, но трудностите предстоят"

"Лека-полека започва да се вижда светлина в тунела, но това е благодарение на нашата жестока дипломатическа офанзива. Всички са запознати с нашите позиции и ние постигнахме успех. Сега нашата позиция е ясна: да започнем преговори и да намерим решение", заяви премиерът.

Той направи сравнение с атлетическо състезание, подчертавайки, че промяната на Конституцията е само първата от многото препятствия. "С тази промяна ще преодолеем първото препятствие, но никой не ни гарантира, че ще стигнем до финала", добави той.

Промени в Конституцията и вписване на българската общност

Северна Македония е готова да започне процедурата за промяна на Конституцията, така че българите да бъдат вписани като конституционна общност, посочи премиерът. Той обаче подчерта, че това ще стане само ако България ратифицира договора за членство на Северна Македония в ЕС.

"Само по този начин ние ще бъдем сигурни, че ще приключим състезанието", коментира Мицкоски.

Двойни стандарти в международната политика?

Премиерът обърна внимание на това, което той нарече двойни стандарти в международната политика. "Каква е логиката да се иска вписване на българската общност в Конституцията, когато става въпрос за няколко стотин души, докато подобно нещо не се изисква от Косово, Албания или Сърбия, където има по-големи български общности?"

Той също така спомена, че Европейският съд по правата на човека е постановил няколко решения в полза на македонската общност в България, но няма подобни решения за българите в Северна Македония.

"Има ли някаква логика във всичко това. За правата на човека ли става въпрос? В Европа има съд за правата на човека, където 14 пъти е взето решение за македонската общност в България, че техните права са нарушени, а в Македония нито веднъж - нула. Това означава, че не става въпрос за правата на човека. Какво ще кажат македонците от другата страна на границата. На тях не им се разрешава да регистрират неправителствени организации, а те не са няколко стотин. Ако те не могат да регистрират неправителствена организация, а ние променяме Конституцията, това е най-малкото нелогично. Тогава нека да видим коя е истинската причина. Ако вие не може да убедите официалните власти в София да изпълнят поне няколко от решенията на съда за правата на човека, нека те сами да изберат кои от тях, как ще ги убедите да приключим убедително състезанието. Как ще ги убедите да не се спънем на 4-то или 5-то препятствие?", попита Мицкоски.

Проблеми със самочувствието на нацията

Мицкоски изрази недоволство от постоянните отстъпки, които Северна Македония трябва да прави. Той припомни, че преди години страната е сменила конституционното си име с обещанието, че ще получи бързо членство в НАТО и ЕС.

"Колко още трябва да се самоунижаваме и самоотричаме, за да получим някаква гаранция за напредък?" заяви той.

Историческите спорове като пречка

Премиерът подчерта, че историческите спорове, като този за идентичността на Гоце Делчев, не трябва да са пречка за членството в ЕС. "Няма жив свидетел, който да каже какво се е случило в Средновековието, а ни спират заради учебници. Това е най-малкото неестествено", заключи той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 7
    1
    Киров
    Нагъл сърбофил. Косово, Албания и Сърбия не отричат българско малцинство и хората имат право да изучават езика си и да се заявят като българи, а в скопско им се пречи това е проблема! Според тяхната конституция те са сбор от части от други народи, а според нашата всеки може да се самоопредели, но е забранено сдружаване на верска или етническа основа, което е срещу целостта на държавата!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари