Химикал в пластмасовите бутилки има връзка със състояния като аутизъм
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Има и установена връзка между химикала и повишени нива на кръвно налягане
Химикал, който се намира в пластмасови продукти, е тясно свързан със състояния с нарушено нервното развитие, каквито са аутизмът и синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (още познат като ADHD).
Става въпрос за бисфенол А. Bisphenol A, или BPA, се намира в множество пластмасови продукти, като най-често се използва в поликарбонатни пластмаси. Открива се в продукти като очила, нечупливи прозорци и дори все още в бутилки за вода.
При поглъщане на този химикал организмът има естествен начин да се пречисти от него, чрез механизъм в черния дроб. В последствие химикалът се изхвърля чрез урината, пише Puls.bg.
Но организмът на децата няма толкова силно развити защити, поради което бисфенол А е значително по-опасен за тях в сравнение с възрастните. Продължителното излагане на този химикал може да доведе до проблеми с простатата при малки деца. Има и установена връзка между химикала и повишени нива на кръвно налягане, риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдовите заболявания при децата.
Ново научно изследване, проведено от Университета Роуан в Ню Джърси, САЩ, установява и друга опасност – увреждане на мозъка. Това увреждане може да бъде сериозно и се сочи за повишен риск от състояния като аутизъм и ADHD, които са свързани с проблеми в развитието на мозъка, което засяга най-вече децата. Учените твърдят, че децата, които страдат от такива заболявания, имат намалена способност за отстраняване на вредния химикал ВРА от организма. Сочи се, че децата с аутизъм показват около 10% намалена ефективност в отстраняването на ВРА, а тези с ADHD – 17% по-малка.
Макар и да не е сигурно на каква възраст е най-опасен бисфенолът за децата, силно препоръчително е цялостното избягване на контакт с него. Това може да се постигне най-вече с избягване на продукти, съдържащи ВРА. Препоръчва се и да не се затоплят храна в пластмасови съдове, кутии или опаковки в микровълнова фурна или печка, нито да се използва съдомиялна за измиването им. Топлинната нарушава тези продукти, което създава условия за прехвърляне на вредния химикал от тях в храната.
Референции:
StudyFinds (2023, October 9) Disturbing link found between common plastic additive and autism, ADHD in children. Retrieved 2023, October 12 from https://studyfinds.org/plastic-additive-autism-adhd/
Ming, X. (2023, September 13) Bisphenol-A and phthalate metabolism in children with neurodevelopmental disorders. Retrieved 2023, October 12 from https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0289841