Гроздан Караджов: Шофьорите отиват буквално като на война - отиват и не знаят дали ще се върнат

0
Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов инспектира обходния маршрут през прохода "Витиня"
Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов инспектира обходния маршрут през прохода "Витиня"

Министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов инспектира обходния маршрут през прохода "Витиня"

"Имах възможност да видя докъде сме се докарали като държава. Това е след десетилетия на бездействия. Пътищата, които имат такъв тежък трафик, са абсолютно непроходими непригодни за тежък трафик. Тези хора си вършат работа си и отиват буквално като на война - отиват и не знаят дали ще се върнат. Връщам се в кабинета си и ще се опитам да направя нещо за тях веднага."

Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов, цитиран от DarikNews.bg

Шофьори на камиони и ТИР-ове го аплодираха за това, че той е първият министър, който показва разбиране и се е качил заедно с тях, за да види в какви опасни условия пътуват.

По-рано днес пред депутатите в Народното събрание вицепремиерът и министър на регионалното развитие заяви, че пътищата в България, които и без това са в трагично състояние, вече не могат да бъдат поддържани и ремонтирани.

Той поиска съдействие от парламента за намиране на решение на проблемите.

"Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) не може повече да възлага каквито и да било дейности по поддръжка на републиканската пътна мрежа – дейности за подмяна на мантинели, пътни знаци, нито поставяне на предпазни или ограничаващи мрежи. Ако нейните ръководители направят нови възлагания, те ще се изправени пред следната дилема - дали да спазят стриктно закона или умишлено да го нарушат с всички последици", посочи Караджов.

"Обръщам се към Народното събрание с предложение да разреши на АПИ да продължи да поддържа и да ремонтира републиканската пътна мрежа по действащите договори до избор на нови изпълнители по новите открити конкурсни процедури, както и да даде възможност да се довършат 278-те недовършени обекта, магистрални пътни участъци, мостове, тунели и други и да разплати частично претендираните от пътностроителните фирми суми с цел да се намали социалното напрежение, породено от масовите уволнения в тях и последвалите протести и блокади на пътища и проходи от техни служители", заяви Караджов.

"Той увери депутатите, че с това предложение не се узаконяват незаконни договори, те са действащи и в момента, те са резултат от открита състезателна процедура по Закона за обществените поръчки, но са с ограничен обем и надвишени възлагания, т.е. нови не могат да се правят. По думите му това не е и признаване на претендираните от изпълнителите суми. Едва след приключване на ревизията ще определим размера на дължимите суми", допълни министърът.

Дори в този момент, който си говорим, пътят на прохода Витиня е блокиран от над 6-метрова опашка от автомобили, защото този път не се ремонтира, коментира Караджов.

Той отбеляза, че пътят не се ремонтира, защото не можем да възложим нито един ремонт, нито една мантинела, нито една мрежа.

"Не търся да свалите отговорността от мене, а Народното събрание да поеме своя дял от отговорността, за да ми даде възможности след това и аз да понеса своята отговорност и да отговоря на обществените очаквания за качествено поддържане на републиканската пътна мрежа и за завършване в срок на започнати през миналата година ремонти", заяви вицепремиерът.

Караждов е съгласувал предложението за решаване на проблема с Агенция "Пътна инфраструктура" с премиера и финансовия министър.

След 45 минути беседи между управляващото мнозинство в НС обаче се взе решението точката да бъде разгледана в утрешното заседание на парламента - 8 април.

Министър Караджов бе категоричен, че не вижда проблем в това.

"За утре се премести точката. Не виждам проблем", каза Караджов.

Той заяви, че ще отиде на всяка комисия, която пожелае. По думите му няма нещо, което да бъде скрито.

Той обърна внимание, че последиците ще са катастрофални, ако не се довършат 278-те обекта, които са започнати през 2021 г.

"От 1 април зимното поддържане е преустановено. Следователно ние можем да продължим да възлагаме само аварийни дейности, което означава, че основното нещо, за което е създадена АПИ, не може да се върши. Не можем да ремонтираме и не можем да поддържаме пътната инфраструктура. Необходимо е НС със свое решение да ни разреши да ползваме целия обем възлагания по сега действащите договори, тоест да разшири възможността, която е била прекратена през октомври, ноември и декември", каза Караджов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    1
    Русенец
    Шофьорите на камиони и тирове!!!!!!!!!! НЕГРАМОТНИЦИ
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари