Гонките носят смърт, но как да ги спрем?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Според психолози участниците в гонките живеят в "паралелен свят"
В Германия нелегалните автомобилни гонки представляват сериозен проблем, който често води до опасни ситуации и катастрофи, пише немската обществена медия АРД. Според данни на Федералната служба за автомобилен транспорт, миналата година са се провели 1733 незаконни гонки, които са изисквали намесата на властите. В основата на проблема стоят мощните автомобили и младите мъже, които често ги управляват.
Какво представлява проблемът?
За много млади шофьори, най-вече мъже на възраст между 19 и 25 години, мощната кола символизира власт и престиж. Това често води до участие в нелегални състезания и шофиране с превишена скорост. Много от тези автомобили са тунинговани от фирми като AMG, "Brabus" и "Alpina", които генерират годишен оборот от шест милиарда евро. Въпреки че тези компании се разграничават от нелегалните гонки, техните продукти често са замесени в инциденти.
Според Кирстин Цайдлер, вещо лице по автомобилните инциденти, много от младите шофьори подценяват опасностите, свързани с управлението на мощни автомобили. Психологът Волфганг Фастенмайер пък отбелязва, че тези шофьори живеят в "паралелен свят", отделен от социалните норми и закони.
Правни мерки и ефективност
От 2017 година в Германия е въведено законодателство, което предвижда строги санкции за организиране на нелегални автомобилни състезания. Глобите са солидни, а при случаи на телесна повреда, организаторите могат да получат до две години затвор. Една от мерките е конфискация на автомобилите, участвали в незаконни гонки. В Берлин, където миналата година са се провели 143 незаконни състезания, старши прокурорът Себастиан Бюхнер съобщава за 25 конфискации.
Въпреки това, много от нарушителите не използват личните си автомобили, което усложнява конфискацията. Автомобилите често са наети или собственост на банки, което затруднява доказването на вина. В Австрия и Дания вече се прилагат строги мерки за конфискация на автомобили при сериозни нарушения на скоростта. Въпреки това, опитът на Швейцария показва, че такива мерки не винаги водят до намаление на нарушенията.
Възможни решения
Експертите предлагат различни подходи за справяне с проблема. Един от тях е увеличаване на броя на полицейските патрули и инсталиране на повече стационарни камери за отчитане на скоростта. Освен това, допълнителни шофьорски курсове за управление на мощни автомобили могат да помогнат за повишаване на безопасността. Също така, срещи с пострадали или с техните близки могат да имат възпиращ ефект върху потенциалните нарушители.
Докладвай този коментар за нередност
×Бла Бла: Повече патрули, повече камери...Приказки на вятъра. Като имаме камери по булевардите в Русе, да не би някой да може да каже кое е ЛАЙНОТО, което снощи между 01.18 ч и 01.30 ч НЯКОЛКО ПЪТИ премина с ревящия си мотоциклет по бул. "Цар Освободител" покрай Кооперативния пазар??? Хайде "компетентни органи", размърдайте се и си свършете работата!