Голямото данъчно наддаване!

0
И за миг да не забравяме, че политиците ни третират като шарани. Предстоящите местни избори се очертава да станат арена на яростни сблъсъци на популизма
И за миг да не забравяме, че политиците ни третират като шарани. Предстоящите местни избори се очертава да станат арена на яростни сблъсъци на популизма Снимка: Христо Комарницки

Каква е тази небивала данъчна олелия? Така ли ще я караме до местните избори? 

Всичко сякаш тръгна от появата на депутата бизнесмен Делян Пеевски, който след двегодишно отсъствие реши да маркира присъствие в Народното събрание. Маркира го, и още как - направо счупи "кутията на Пандора", обещавайки ДПС да спаси българите от скъпия хляб. Това запали фитила на Голямото данъчно наддаване. Оттогава няма и ден без новини за падащи ДДС ставки. Премиерът Борисов дори се възмути: "...предлагат вече и пиенето, и цигарите - и всичко, което на човек му се яде и пие, да е без пари. И аз, ако съм журналист, ще им задам следния въпрос: защо за толкова много години управление на БСП и ДПС - поотделно и заедно, не направиха това?!"

Борисов в случая е прав. И ДПС, и БСП бяха във властта немалко години от 2001 г. насам. Спомнете си кабинетите "Сакскобургготски, "Станишев" и "Орешарски". В нито един от тези мандати тези "социално чувствителни" партии, крепени предимно от беден електорат, не свалиха ДДС ставки - нито за учебниците и книгите, нито за хляба и лекарствата. Обратно, голямо "сваляне" на ДДС пада, когато го играят опозиция, пише Юлиана Бончева във Вестник СЕГА.

Точно както става в последните дни.

Всъщност допреди Делян Пеевски да пусне "бомбата", че ДПС ще сваля данъка за хляба, движението хич не подкрепяше законодателните пориви на БСП за понижаване на ставки. Колосите на ДПС Йордан Цонев и Петър Чобанов по данъчните въпроси повтаряха същите аргументи, които всички финансови министри изтъкват от десетилетия насам: дори да се намалят ставките за определени стоки, няма никаква гаранция, че цените на тези стоки ще намалеят, по-скоро търговците ще превърнат разликата в своя печалба; съвсем сигурно е обаче, че приходите за бюджета биха паднали - и заради самото понижение на ставки, но и защото различните ставки са много удобни за измами с ДДС; може да се получи верижна реакция от недоволство, протести и въпроси: щом може ниска ставка за хляба, защо да не може за млякото и сиренето, за плодовете и зеленчуците, за водата и тока, ами за бебешките и детските дрехи, а театърът и музеите да не би да са маловажни... 

Впрочем всеки икономист ще ви каже - досега няма нито едно сериозно изследване, което обективно да разкрива какво се случва при сваляне на ДДС за избрани стоки. Това го признаха и новоизлюпените борци за по-нисък данък за хляба и лекарствата - ДПС. След като Пеевски метна в кулоарите на Народното събрание данъчната въдица, колегата му Йордан Цонев тутакси внесе някои "уточнения" - че ДПС подхожда отговорно към темата (явно за разлика от комсомолския плам на БСП) и че първо ще проучи дали хлебарите и аптекарите са склонни да свалят цените, ако евентуално данъкът бъде намален...    

Хитро, Цонев. Законодателната инициатива ще остане за "друг път", но сега ДПС може да се развихри. До изборите наесен активът на движението ще шета по села и паланки и ще разяснява на отрудените хора как Пеевски, Карадайъ и Йордан Цонев ще свалят данъците и цените на насъщните стоки. Това е съвсем нова тема в репертоара на движението и несъмнено ще хване дикиш. Каквото и да стане, ДПС печели. Ако някой в парламента свали данъка -  депесарските депутати ще си запишат заслугата. Ако предложението не мине - ще са виновни само и единствено душманите от ГЕРБ.

БСП реагира нервно на инициативата на ДПС - и с основание. Свалянето на ДДС (на думи и в неприети проекти) си е запазена марка на социалистите и е важно оръжие в ухажването на електората, а ето че сега вражеска политическа сила посяга към него. Хората на Нинова бързо се окопитиха от вероломния удар, изровиха от архивите си стария проект и внесоха в Народното събрание предложения за намаляване на ДДС.

Досега ГЕРБ твърдо държеше фронта  - поне по тази тема. Но в партията в последните дни явно се стъписаха от това яростно наддаване вляво. Замислиха се, че падащото ДДС е мощна примамка за лековерни избиратели.

Даниела Дариткова и Тома Биков взеха да усукват, че предложенията на "колегите" заслужавало да бъдат обсъдени. Наложи се намеса от последна инстанция - Бойко Борисов отсече, че докато е на власт, никакви ремонти и реконструкции на данъчната система няма да има. Но това бе оня ден, а в четвъртък премиерът се събуди с мисълта, че учебниците и книгите са най-важната храна за нацията и затова заслужават по-ниско, че дори и нулево ДДС.

"За книгите отдавна го обмислям с Владислав Горанов. Там може да направим да няма данък, защото образованието винаги ни е било приоритет. В този мандат се дадоха толкова пари за образование, за учителски заплати, че това е капчица в морето - данъкът върху книгите“, направи поредния рязък завой Борисов в четвъртък. 

Независимо от обмена на мнения с премиера обаче и въпреки небивалото раздвижване по данъчните теми, обхванало дори ДПС, министърът на финансите остава противник на намалените ставки и за пореден път потвърди, че не вижда смисъл в популистки данъчни експерименти. "Няма нито механизъм, нито гаранция, че намаляването на ДДС ще донесе полза на потребителя", коментира Горанов. Той се позова на опита на съседна Гърция, където ефектът от намалените ставки е най-вече в полза на търговците и производителите, не на крайния купувач.

Данъчната политика у нас несъмнено е далеч от съвършенството. Но проблемът не е в ставките, а в измамите.

Държавата проспива ДДС афери за милиарди годишно. Според данни, които сдружението БОЕЦ успя да получи от НАП, несъбраният ДДС за период от 17 години надхвърля гигантската сума от 15 млрд. лева, като повечето милиарди са безнадеждни и никога няма да влязат в бюджета - поради изтекла давност или защото фирмите длъжници са на клошари, на неграмотни роми и на други (не можеш да вземеш на босия цървулите, нали?).

Щеше да е хубаво, ако ДПС, БСП, че и ГЕРБ даваха идеи как да се намалят колосалните щети за бюджета. Ако тези пробойни се запълнят, ДДС може да падне - не избирателно, а за всички стоки и услуги. Например от 20 на 18, а защо не и на 15% - колкото е разрешеният европейски минимум. Но борбата с данъчните измами е къртовска работа, а и победите на този фронт остават някак невидими за масовата публика. Друго си е мастит политик да се курдиса пред медиите (или на предизборен митинг) и да размаха големи ножици за данъчни ставки, обещавайки евтин хляб, лекарства на народни цени и други благини. 

Добре е дори за миг да не забравяме, че политиците ни третират като шарани. Предстоящите местни избори се очертава да станат арена на яростни сблъсъци на популизма. В следващите седмици наддаването за сваляне на ставки ще продължи - и в телевизиите, и на парламентарния тепих. В  "аукциона" мощно ще се включат "Атака", ВМРО, "Воля" и т.н. Но до данъчни ремонти едва ли ще се стигне. После депутатите ще излязат в лятна ваканция, но партийните вождове, щабове и активисти ще омайват избирателите с добрите си данъчни намерения. Сетне ще дойдат изборите и  темата с ниските ставки вероятно ще позаглъхне. Ставките на ДДС отново ще станат актуални, когато започне обсъждането на бюджет 2020, но ще липсва предизборният апломб.  

Източник: Вестник СЕГА
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари