Гимназисти извън професионалните паралелки ще учат програмиране
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
За четвърта поредна година ученици от Х, ХI и ХII клас ще учат програмиране благодарение на Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ на Министерството на образованието и науката (МОН)
В тригодишното обучение могат да се включат гимназисти, които не изучават „Компютърни науки“ в задължителната програма на професионалните паралелки. Занятията се провеждат през свободното време на учениците през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите.
Завършилите модула придобиват квалификация по професията „Приложен програмист“. Голяма част от тях избират да се занимават с тази професия – продължават образованието си в сферата на компютърните науки или започват работа в ИТ компании.
От началото на програмата през 2017 г. досега са обучени над 2300 младежи.
Занятията са комбинация от присъствени и онлайн дейности. Организират се от пет центъра – в София, Правец, Русе, Пловдив и Бургас, а се провеждат в над 40 населени места.
Сред преподавателите са специалисти от ИТ сектора и от висшите училища, което засилва връзката между бизнеса и учениците.
За участие в „Обучение за ИТ умения и кариера“ могат да кандидатстват десетокласници, като се регистрират до 10 октомври т.г. ТУК или ТУК.
На 17 октомври ще се проведе входящ тест. Участниците ще получат достъп до него чрез имейла, с който са се регистрирали. На 24 октомври т.г. ще е втората (резервна) дата за входящ тест.
Групите за обучение ще се сформират до 31 октомври т.г., а занятията ще започнат на 1 ноември т.г.
Асен Василев: Бойко Борисов да е премиер е "смешка"
Дмитрий Медведев: САЩ да приемат сериозно предупрежденията...
Владислав Горанов: Мен ако питате, Бойко Борисов би могъл да...
Политическа криза в Германия: Четири сценария за бъдещето на...
Асен Василев: Бойко Борисов да е премиер е "смешка"