Германия и Полша започнаха разследване на военни престъпления в Украйна

1
Престъпленията пред Международния наказателен съд нямат давност, обясни Татяна Бъчварова, експерт по международно наказателно право
Престъпленията пред Международния наказателен съд нямат давност, обясни Татяна Бъчварова, експерт по международно наказателно право Снимка: Northern Territorial Defense Forces

Коментар на Татяна Бъчварова, експерт по международно наказателно право

Общо 41 държави сезираха през март Международния наказателен съд и по силата на това сезиране започна официално разследване на престъпления, извършени в Украйнавоенни престъпления и престъпления срещу човечеството. Това каза Татяна Бъчварова, експерт по международно наказателно право, в предаването „Клуб INVESTOR” с водещ Ивайло Лаков.

Германия вече започна самостоятелно разследване на военни престъпления, извършени в Украйна. Полша предприе разследване за агресия. Такива разследвания първоначално започват не срещу определено лице, а за определени престъпления. Виновните лица се установяват въз основа на събраните доказателства

Относно хипотезата дали Владимир Путин може да бъде съден за военни престъпления, Бъчварова посочи, че нито Украйна, нито Русия, са държави членки по Римския статут, който е основният нормативен документ на Международния наказателен съд. За да може съдът да упражни компетентност в случая, е необходима т.нар декларация по чл. 12 ал.3 от Римския статут. Украйна има две такива декларации - от 2014 и 2015г., с които признава юрисдикцията на съда по отношение на престъпления, които се извършват на нейната територия.

Русия не признава юрисдикцията на Международния наказателен съд в Хага, но това с оглед на престъпления, които са извършени на територията на Украйна, е без значение, обясни Бъчварова.

Наказанията, които се предвиждат по Римския статут, са лишаване от свобода, както и доживотен затвор.

Имунитетите на висшите държавни ръководители не са приложими, ако се установи, че има извършено престъпление на територията на държава, по отношение на която съдът има компетентност.

Лицето, за което има данни за извършено престъпление, може да бъде призовано. Ако има потвърждаване на престъпленията и решение, че лицето ще бъде дадено на съд, съдебната фаза на процеса не може да бъде проведена в отсъствие на лицето, разясни процедурата Бъчварова.

„Престъпленията пред Международния наказателен съд нямат давност”.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    1
    русенец
    А ще има ли разследване за затваряне на банки без съдебно решение, за конфискуване на имущество защото така е хрумнало на някой, за изгонване на руснаци от университети по причина, че са руснаци?:) Питам във всичко ли ще сме демократични или само в каквото ни изнася?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари