Тодор Кантарджиев: Двоен скок на случаите с лаймска болест
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Родителите да не допускат деца в тревните площи
Броят на регистрираните случаи на лаймска болест в началото на 2025 година е два пъти по-висок в сравнение със същия период на миналата година, съобщи в предаването "Денят започва" по Българската национална телевизия професор Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център за заразни и паразитни болести.
"Най-много ухапвания от кърлежи ще има през месеците май и юни, а очакваният пик на случаите на лаймска болест, ако има такъв, ще бъде през юли и август", предупреди експертът.
Закъснение при обработката срещу кърлежи
Професор Кантарджиев изрази загриженост относно забавянето на пръскането срещу кърлежи в столицата и други градове в страната. "Когато се пръска, трябва да се избере такъв период, че след това да има няколко сухи дни. Тази седмица не е подходяща за пръскане, защото валежите намаляват ефективността", обясни той.
Превенция и лечение
Експертът препоръча родителите да не допускат децата да играят в тревните площи. При установен контакт с кърлеж е важно той да бъде премахнат до 12 часа след ухапването, тъй като през този период рискът от заразяване е минимален.
"Пост-експозиционната профилактика с антибиотик намалява 10,7 пъти вероятността от разболяване. Това не са 10%, а 10 пъти! Данните са базирани на изследване на повече от 10 000 случая в Съединените щати", подчерта професор Кантарджиев.
Други заболявания, пренасяни от кърлежи
Освен лаймска болест, кърлежите в междублоковите пространства и парковете на София пренасят и други заболявания като анаплазмоза и ерлихиоза. И при тях навременното вземане на подходящи антибиотици след премахване на кърлежа намалява риска от заразяване 10 пъти.