ГДБОП: Българите в хакерската схема за пране на пари са били безработни строители
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Откриха българска следа в международна схема за пране на пари, придобити от хакерски атаки.
Служители на отдел "Киберпрестъпност" при ГДБОП, съвместно с техни колеги от 16 държави, неутрализираха международната престъпна хрупа QQAAZZ.
При операцията са арестувани 20 души и са извършени 40 претърсвания. Разпитани са и трима българи, които са замесени като финансови мулета, информира БНТ.
Чрез сложна мрежа от финансови мулета и техни набирачи, групата е помогнала за пране на милиони евро от жертви на различни киберпрестъпления предимно в САЩ и ЕС.
Действала е от около 4-5 години. Замесените в схемата българи били наети от престъпната група, за да отварят банкови сметки на територията на ЕС, пътувайки до различни държави. Те са били безработни, с опит в строителните дейности и са наети чрез свои познати.
"Обещавано им е да пътуват, за да ремонтират имоти, на практика, когато са пристигнали във Великобритания например, им е казано, че предвид тяхната трудова дейност е необходимо да подпишат документи. Те не са говорили английски език, заведени са от други членове на групата в офис сгради, подписали са някакви документи, стояли са няколко седмици и им е казано, че няма да ремонтират и са изпратени обратно в България", обясни Владимир Димитров - началник на отдел "Киберпрестъпност" в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност".
Възнаграждението им било сравнително ниско - взимали са до 2000 лв. или евро, но ядрото на групата им поемала всички разноски за пътуването и настаняването в съответната държава.
За разлика от тях, ядрото на групата прибирало сериозна комисионна за избирането на пари - около 40-50% от сумата. Те възложили на българските мулета да купят къща на територията на област Варна и там участниците в групата инсталирали устройства за копаене на криптовалути. От адреса са иззети оборудването, компютри и телефони.
Любопитен детайл - дейността на престъпната група е рекламирана на едни от най-известните хакерски форуми, където участието платено и е след специална покана.
Потърпевши от хакерите, които давали поръчките, са най-вече фирми от САЩ и ЕС в това число правителствени институции, банки и училища.
Безпрецедентната полицейска акция по разбиването на групата продължи няколко месеца, водена от португалската полиция и Федералното бюро за разследване на САЩ, в координация с Европол.
ГДБОП показа кадри от акцията:
От понеделник русенци плащат с до 50 лева повече такса смет
От понеделник русенци плащат с до 50 лева повече такса смет
Шофьор "лети" с 202 километра в час край Русе
Шофьор "лети" с 202 километра в час край Русе
ТИР-ове извиха опашка на Дунав мост