Форум "Срещи за френския език" в Английската гимназия в Русе
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Повече от 80 преподаватели по и на френски език участват във второто издание на Срещи за френския език
Тази година домакин на форума е русенската Английска езикова гимназия „Гео Милев“, а тематиката е с фокус върху възможностите за интегриране обучението за медиите и гражданското образование в клас. Събитието ще продължи два дни и е организирано от Френския институт в България и Асоциацията на преподавателите по и на френски език в страната. Сред гостите на събитието беше и областният управител Данаил Ковачев. Той посочи, че разбирането на начина, по който медиите функционират, е крайно важно за изграждането на критично мислене и активно гражданско поведение не само сред учениците, но и по принцип.
„Живеем в наистина динамични времена, където събитията се случват много бързо, а именно медиите са тези, които разкриват действителността и насочват към проблемите, събуждайки гражданското общество за тяхното решаване. Нека не забравяме, че медиите са сериозна сила, която моделира мненията и действията на хората. За съжаление обаче често ставаме свидетели и на подвеждаща, и невярна информация“, допълни областният управител и отбеляза, че единственият коректив на фалшивите новини е професионалната журналистика, а не търговците на сензации и измислени казуси. Ковачев говори и за значението на социалните платформи, които нерядко се превръщат в място за становища, които от своя страна често са едностранчиви и не гарантират достоверността на информацията. „Младите хора са тези, които ще доразвиват социалните медии. Наша е отговорността да не допуснем те да се превръщат в куриери на непотвърдена информация и разсъждения без доказателства“, допълни Ковачев. Пред присъстващите той направи и интересен паралел между критичното мислене и възприемането на информацията с имунната система, като призова, че не трябва да стигаме до автоимунна реакция. Ключът според него е намирането на баланс между критичното интерпретиране на информация и приемането ѝ без анализ. Според Ковачев инициативи като днешната демонстрират споделените усилия на държавата и неправителствения сектор пред обществеността за изграждането на едно наистина активно и адекватно гражданско общество.
Сред темите, които ще бъдат обсъждани днес и утре са различни методически подходи, както и нелингвистични методи при обучението по дисциплини на френски език. Специално внимание ще бъде отделено и на разнообразието на франкофонската преса. Ще бъдат представени и университетски франкофонски програми в български университети. Ще се проведат и редица обучителни ателиета. В тях участват и възпитаници на Английската езикова гимназия в Русе. Тя е сред училищата в региона и страната, които предоставят отлично обучение по френски език и често ученици от гимназията се завръщат с призови места от конкурси и състезания или стават носители на сертификати за владеене на френския език на различни нива, обясниха от Областна администрация. Към момента френски език в гимназията изучват над 100 ученици от 9 до 12 клас като втори чужд език. Учител по френски език в гимназията е Милена Стойчева.
На форума присъстваха заместник-съветникът по сътрудничеството и културната дейност и и.д. директор на Френския институт в София, а също и аташе по образователно сътрудничество Клодия Калво, председателят на Асоциацията на преподавателите по и на френски език в България Вяра Любенова, заместник-директорът на училището по учебна дейност Милена Бъчварова, както и началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева.