Фалшиви банкноти заливат България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Експерти обясняват как да различим оригиналните от фалшивите банкноти
Ръст на фалшивите банкноти в България. За второто тримесечие на годината броят на задържаните фалшиви пари е близо 400, като най-голям дял заемат фалшивите столевки – 230 броя. Данните на Централната банка показват тревожна тенденция към увеличаване на броя на неистинските банкноти с по-висока номинална стойност. Освен 100-левовите банкноти, са задържани и 83 фалшиви банкноти от 20 лева и над 70 фалшификати на 50 лева.
Специалистите в сферата на обмена на валута, като касиера в чейндж бюро Явор Досев, забелязват промяна в предпочитанията на фалшификаторите. Досев обяснява, че през последните месеци най-често се откриват фалшиви банкноти от 50 и 100 лева, което представлява рязка промяна в тенденцията. Ако доскоро двайсетолевките са били най-фалшифицираните банкноти, сега високите номинали стават все по-привлекателни за фалшификаторите, поради нарастващата инфлация.
Процедурата при откриване на фалшива банкнота в обменни бюра е ясна и стриктна. При съмнение за автентичността на банкнотата, тя се задържа с протокол и се изпраща към Българската народна банка (БНБ) за експертиза. Ако банкнотата се окаже неистинска, тя се унищожава на място. Собственикът на фалшивата банкнота не носи отговорност, но също така няма право да я получи обратно. Това налага всеки гражданин да бъде особено внимателен при боравене с пари и да знае как да разпознава фалшификатите.
Как обаче можем да разпознаем фалшивите пари? Според експертите, има няколко лесни метода, които всеки може да използва, за да се увери в автентичността на банкнотата. Явор Досев съветва да използваме малка лупа или дори камерата на телефона, за да проверим детайлите на банкнотата. Един от отличителните знаци, които можем да забележим с този метод, е надписът върху оригиналната банкнота от 50 лева – на нея ясно трябва да пише „50 Лева“. При фалшификатите този надпис често е сгрешен, като на някои от тях се вижда „50 Пева“.
Друг популярен метод за проверка е използването на UV лампа, която може да разкрие невидимите с просто око защитни елементи, като светещата защитна лента. При липса на специални инструменти като лупа или UV лампа, светлината също може да бъде от полза. Банкови експерти препоръчват да проверим водния знак на банкнотата, който е видим, когато банкнотата се държи срещу светлина. Освен това, релефният печат на реверите на банкнотата също е индикация за автентичност, която може да се усети с лек допир.
Явор Досев допълва, че има и трети метод за проверка – наклонете банкнотата, за да видите как защитната лента проблясва. Това е друг сигурен знак за автентичността на банкнотата.
Въпреки напредъка на технологиите и нарастващите усилия на фалшификаторите да направят неистинските банкноти все по-трудни за разпознаване, експертите са категорични, че винаги ще има поне един липсващ или неточен елемент, който може да разкрие фалшификата. Затова е важно гражданите да бъдат внимателни и информирани, за да избегнат неприятни ситуации, свързани с неистински пари.
С увеличаването на броя на фалшивите банкноти у нас, необходимостта от бдителност и осведоменост става все по-важна. Защитата от фалшификати е в ръцете на всеки от нас и чрез правилна проверка на парите, можем да се предпазим от неочаквани загуби.