Европейските лидери са скептични за демокрацията в САЩ
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
"Доналд Тръмп може да остане, може и да не остане в Белия дом, но десетките милиони негови поддръжници няма да изчезнат“
Така започва материал на Politico, посветен на затаилата дъх в очакване Европа, пише Novini.bg.
Лидери и анализатори сочат, че се очертава сериозна нестабилност у трансатлантическия партньор на Европа, защото САЩ отдавна не са били така разединени.
В няколко други медии от Европа се посочва, че повечето лидери от ЕС са скептични към преждевременната и не съвсем законна хвалба на Доналд Тръмп, че е спечелил изборите, както и заявлението му, че не може и не трябва да се броят бюлетини след края на избирателния ден.
Докато Борис Джонсън обаче (отбелязва The Guardian) умишлено е избегнал въпроса и не е заклеймил или изразил възмущението си от анти-демократичния опит на Тръмп да влияе на изборите.
Вестникът цитира лидера на Лейбъристите Кийр Стармър, който е попитал премиера Джонсън в прав текст дали е съгласен или не с твърдението, че „не е работа на кандидата да казва кои гласове да се броят и кои – не; или кога да спре преброяването“.
Джонсън е отказал да отговори или да коментира. По-рано през деня британският външен министър Доминик Рааб заяви, че трябва да се прояви търпение и да се изчака финалния развой.
Близкия поддръжник на Тръмп в Британия и лидер на партията „Брекзит“ Найджъл Фараж коментира, че „изборите са били откраднати“, но на въпрос какви са му доказателствата, той не е могъл да посочи нито едно, а само е отговорил, че „са толкова нови, че още не са осветлени“.
С наскорошното си изказване, че „Тръмп е най-смелият човек“, с когото Фараж някога се е срещал, британският политик си навлече гнева на много сънародници, особено военни и ветерани, с които се е срещал през годините.
Министърът на отбраната на Германия Анегрет Крамп-Каренбауер, който е близък съюзник на Ангела Меркел, заяви през ZDF, че битката за „легитимността на вота в САЩ“ тепърва предстои. Той изрази известно притеснение, че „репутацията на демокрацията“ може да пострада от битката между Тръмп и Байдън. Намекът е, че, ако могат да се оспорват изборите в САЩ, всичко друго е подложено на съмнение.
Словенският крайно-десен премиер Янеш Янса, който е фен на Тръмп, не се посвени и побърза да изрази задоволство от „победата“ на неговия фаворит в САЩ, макар още да няма официални резултати. Янса е известен като анти-миграционен популист.
Той е начело на страната, от която произхожда Мелания Тръмп. Първата дама на САЩ и трета съпруга на Тръмп, който също е известен като анти-миграционен попилист и „традиционалист“, е родена в Словения.
Френският финансов министър Бруно льо Мер отбеляза по-рано през деня, в интервю за „Радио Класик“, че САЩ не са били особено приятелски партньор на Европейския съюз, така или иначе. По думите му, дали американският народ ще избере Джо Байдън или Доналд Тръмп, няма голяма разлика в стратегическия факт, че американският континент е избрал да се „отдели“ от европейския.
В материала на Politico се посочва още, че много европейци смятат, че феновете на Тръмп, които са готови да не обръщат внимание на данъчните му престъпления, на това, че използва властта, за да облагодетелства семейството си, измамите, несправянето с COVID, както и приятелството му с диктатори по света, ще продължат да бъдат основна политическа сила в страната и ще продължат да подлага на тест демократическата институция и международните връзки.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...