Европейската комисия дава България на съд

0
ЕК предяви три иска пред Съда на ЕС
ЕК предяви три иска пред Съда на ЕС

ЕК предяви три иска пред Съда на ЕС

Европейската комисия предприема правни действия срещу България за неизпълнение на важни европейски директиви, касаещи достъпността на услуги и права на гражданите в наказателното производство.

Европейската комисия обяви своето решение да сезира Съда на Европейския съюз с иск срещу България. Причината е, че страната не е въвела в националното си законодателство Европейския акт за достъпността, известен като Директива (ЕС) 2019/882, който касае достъпността на продукти и услуги за хора с увреждания. Въпреки ангажимента на България да предложи законопроект за транспониране на тази директива и да го представи на Народното събрание през декември 2023 г., Европейската комисия все още не е получила официално уведомление от българските власти. Преди да пристъпи към този правен акт, Комисията е изпратила официално уведомително писмо през юли 2022 г. и мотивирано становище през юли 2023 г., но безуспешно.

Втората причина за исковете срещу България е непълното транспониране на Директивата относно правото на информация в наказателното производство (Директива 2012/13/ЕС). Срокът за транспониране на тази директива изтече на 2 юни 2014 г. На 23 септември 2021 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо, в което отбеляза липсата на правилно прилагане на директивата, а през септември 2023 г. - мотивирано становище. Според Европейската комисия България не е изпълнила напълно изискванията за защита на лицата, които са заподозрени в извършването на престъпление, но срещу които все още не е повдигнато официално обвинение. Въпреки предприетите стъпки от страна на България за справяне с проблемите, Комисията счита, че тези мерки не са достатъчни.

Третият иск срещу България е свързан с нарушаването на Директива 2006/123/ЕО за услугите и разпоредби от Договора за функционирането на Европейския съюз. Комисията твърди, че българският закон за социалните услуги ограничава максималната продължителност на предоставянето на временни социални услуги до шест месеца годишно, което противоречи на европейското право. Първото официално уведомително писмо по този въпрос беше изпратено през юли 2019 г., а мотивираното становище - през юли 2020 г. Въпреки че България признава нарушението от 2020 г., действията за премахване на проблемната разпоредба все още не са предприети.

Европейската комисия е категорична в намерението си да защити правата и свободите на гражданите в Европейския съюз, включително правата на хората с увреждания и лицата, участващи в наказателни производства. В годишния си доклад за 2023 г., Комисията очертава предприетите действия за гарантиране на прилагането на европейското право и подчертава необходимостта от по-големи усилия в някои държави членки, включително България.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари