Евродепутатът Елена Йончева: Оставането на Борисов на власт много зависи от Европа

3
Евродепутатът вече е предоставила независимата експертиза на белгийската полиция, а сега запознава с подробностите и колегите си, както и ръководителите на политическите групи в Брюксел
Евродепутатът вече е предоставила независимата експертиза на белгийската полиция, а сега запознава с подробностите и колегите си, както и ръководителите на политическите групи в Брюксел Снимка: БГНЕС

 

„Дали Борисов ще остане на власт и дали ще бъдат разкрити неговите корупционни практики, зависи много от Европа. Когато дадем достоверна информация за случващото се у нас, когато и тя стане публична чрез европейските медии, тогава самите евролидери, включително и в Европейската народна партия (ЕНП), ще бъдат политически дискредитирани, когато подкрепят Борисов и партията му ГЕРБ.“

Това коментира евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Елена Йончева в интервю за в. „Сега“

На 24 юли 2020 г. тя получи заключенията от експертизата, изготвена от американската лаборатория Beryl Audio Forensics Laboratory (BAFL) на аудиозапис с гласа на Бойко Борисов, разпространен на 12 юни т.г. Анализът показа, че записът е автентичен, без следи от монтаж, а гласът е наистина гласът на българския министър-председател. Той казва, че ще направи така, че да „изгори“ Елена Йончева, разкрива на събеседника си как е дал поръчка да се унищожи бизнесмен, който не се съобразява с него, говори цинично за председателя на Народното събрание и за европейски лидери.

Евродепутатът вече е предоставила независимата експертиза на белгийската полиция, а сега запознава с подробностите и колегите си, както и ръководителите на политическите групи в Брюксел.

Записът „е моментна картина на случващото се в България и може би затова така шокира и нас българите, въпреки че знаем какво се случва. В едни 6 минути виждаме колко брутално се управлява страната“, казва още Елена Йончева за „Сега“. Според нея „затова трябва да съобщим всичко на европейските политици и на политическите лидери в Европейския парламент“, за да може „оттук насетне тези лидери да намерят необходимите механизми, за да се предотврати подобно управление“.

Тя подчертава, че „като се казва, че Европа подкрепя Борисов, не е вярно. Подкрепя го Европейската народна партия, която доминира в Европейския парламент и Европейската комисия. Какво се получава - Манфред Вебер, който е лидер на ЕНП, в разгара на протестите поздрави Борисов за борбата му с корупцията. Нещата са толкова цинични“. Йончева обявява, че „европейската десница в лицето на ЕНП е готова в името на политически сметки да погази всички демократични принципи. Затова обаче ще им изпратя и на тях доказателствата с какви методи Борисов упражнява властта.“

В същото време, според нея, е важна вътрешната битка в България, „защото ако всички хора, възмутени от управлението, излязат на улицата, то не може да се задържи. Разбирам, че една част от хората в България са изплашени и не смеят да излязат, защото не знаят как това ще се обърне срещу тях. А друга част не са сигурни, че протестите ще доведат до падането на правителството на Борисов. Затова и виждаме, че в демонстрациите участват много млади хора, които учат и работят в чужбина и поради коронавируса и ваканцията са се върнали в България. Тези хора знаят не само какво е върховенство на закона, но и че за него трябва да се бориш”, казва тя.

В отговор на въпрос за позицията на БСП, евродепутатът отговаря, че не знае защо например социалистическата партия не е потърсила независими експерти за аудиозаписа, нито защо Корнелия Нинова не е коментирала заключенията на американската лаборатория.

“За мен остават необясними редица събития. Например изборът на Сотир Цацаров за председател на антикорупционната комисия (КПКОНПИ). 25 души от групата на БСП гласуваха за него. И темата изобщо не беше повдигната или разисквана - защо тези депутати са подкрепили избора му. Част от депутатите са в ръководството на партията. И още са там. Ще напомня, че г-н Цацаров е основният инструмент, който ГЕРБ използва за така наречената борба с корупцията. Значи подкрепата за Сотир Цацаров е и подкрепа за начина, по който ГЕРБ се борят с корупцията. Това е изводът, който може да се направи“, посочва тя пред „Сега“.

Евродепутатът припомня, че от една година се опитва в изключително важната за България комисия в Европейския парламент – комисията за вътрешна сигурност и върховенството на закона (ЛИБЕ), да дава информация за скандалите в страната, за най-наболелите проблеми и пр. Благодарение на тази упоритост през септември, въпреки съпротивата на ЕНП, в комисията в присъствието на еврокомисар ще има изслушване за нарушаването на върховенството на закона в България.

В началото на месец юни Йончева имаше 40-минутна двустранна среща с еврокомисаря Вера Йоурова, на която стана ясно, че мониторингът за България не е свален. Нещо повече - евродепутатите от левицата успяха да извоюват в новия механизъм за върховенството на закона, който ще се прилага за всички страни-членки на ЕС, да се включва както наблюдение на корупцията, така и на медийната ситуация.

Водим там битката, защото в България няма реално разделение на властите“, коментира още Йончева . Тя припомня, че е внесла шест сигнала в българската прокуратура, включително и за т.нар. къща в Барселона, за която има разследване в Испания, и все още няма отговор. Вместо това срещу нея има разследване за „пране на пари“, че „ съм знаела или че съм предполагала, че средствата, които ползвам през КТБ, са нечисти пари“. „В това ме обвинява прокуратурата, и то за периода 2013 г., когато банката е функционирала и е била под надзора на съответните държавни институции. Обвинението се крепи на две свидетелски показания. То беше повдигнато няколко месеца преди да получа заплаха в Народното събрание, че ако не се откажа от разследването за къщата в Барселона, ще ми бъде повдигнато обвинение“, разкрива евродепутатът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари