ЕС отговаря на епидемията с мерки за 2,77 трилиона евро
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2
ЕС отговаря на епидемията с мерки за 2,77 трилиона евро.
Това съобщи в четвъртък председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като добави, че това е най-мащабната сума, която ЕС е осигурявал за справянето с криза досега.
Фон дер Лайен представи подробности за обявените преди това намерения ЕК да насочи 100 милиарда евро към временна заетост, докато трае епидемията от Covid-19.
По думите ѝ това е огромна сума, която ще бъде разположение на всички държави от ЕС. Целта е служителите в дружествата, останали без работа покрай епидемията, да получават възнаграждения от европейския бюджет, за да имат закрила и да бъдат готови да възстановят дейността си при първа възможност, пише Mediapool.
Председателката на ЕК заяви, че бюджетът на ЕС до 2027 г. трябва да бъде съобразен със стратегическите решения за бъдещето и да приеме формата на план "Маршал" за европейското възстановяване от кризата, предизвикана от коронавируса.
"Знаем, че в тази криза имаме нужда от бързи отговори. Не можем да чакаме една, две или три години, за да измислим нови инструменти", заяви тя. По думите ѝ дългосрочният бюджет на съюза, познат като многогодишна финансова рамка, е най-силният такъв инструмент.
"Искаме да оформим този бюджет така, че да той да бъде ключова част от нашия план за възстановяване. В момента има много призиви за нещо, което се нарича план "Маршал". Мисля, че европейският бюджет трябва да бъде този план, който определяме заедно като ЕС за европейските граждани", заяви фон дер Лайен.
Агенция Ройтерс припомня, че досега преговорите по следващия бюджет на съюза вървяха трудно и че в края на февруари за пореден път лидерите на ЕС не успяха да постигнат споразумение.
По-рано в четвъртък в италианския в. "Република“ бе публикувано писмо на председателката на Европейската комисия, в което тя подчертава, че ЕС ще отпусне до 100 милиарда евро за най-тежко засегнатите страни, започвайки от Италия, за да се покрият намаленията на заплатите и да се запазят работни места.Фон дер Лайен призовава" за по-голяма солидарност в ЕС в борбата срещу кризата с коронавируса.
Същевременно премиерът на Италия Джузепе Конте заяви в интервю за в. "Фато Куотидиано", че усеща, че посоката на вятъра се променя. Той призова Германия и Нидерландия, които наскоро блокираха призивите на Испания и Франция за солидарен дълг, да мислят с европейска перспектива и да помогнат за финансиране на възстановяването на най-засегнатите страни.
ЕС ще постигне консенсус как да финансира мерките срещу коронавируса
Еврокомисарят по промишлеността Тиери Бретон изрази днес увереност, че страните от ЕС ще успеят да постигнат консенсус какви нови инструменти за финансиране да се използват в борбата с кризата, провокирана от коронавируса, предаде Ройтерс.
"Убеден съм, че ще успеем да стигнем до единно мнение", каза Бретон пред радио "Франс ентер".
През март Франция, Италия, Испания и още шест европейски страни призоваха да се обмисли емитирането на единни облигации от някоя от институциите на ЕС, за да се смекчат икономическите последици от пандемията. Германия и Холандия обаче се противопоставиха на идеята.
Според Тиери Бретон Европа трябва да прибегне до емитиране на облигации, за да допълни средствата, предложени от страните членки и Европейската комисия.
В близките дни страните членки ще представят плана си, ще "сложим на масата 1,600 трилиона евро и после ще видим, но това сигурно няма да е достатъчно", изтъкна Бретон пред "Франс ентер".
Той изрази и пожеланието Европа да бъде самодостатъчна при производството на защитни средства срещу коронавируса. Брьотон отбеляза, че ЕС обмисля връщането в Европа на изнесени производства.
Бретон посочи, че ЕС е предоставил на Китай защитни средства за 150 млн. евро, когато страната се е борила с епидемията. Той уточни, че Франция и Германия са предоставили на Италия повече защитни средства, отколкото Китай.
Нидерландия предложи здравен фонд в помощ на най-тежко засегнатите
Нидерландия предлага да се създаде здравен фонд за подпомагане на най-тежко засегнатите от новия коронавирус страни и е поискала от други държави от ЕС да дадат финансов принос за него, каза министърът на финансите Вопке Хукстра, цитиран от Ройтерс.
"Предлагаме здравен фонд за спешни случаи, в който Нидерландия ще направи много значим принос. Той ще е около 1 милиард евро и ще е знак за солидарност към страните, които се борят с коронавируса", заяви Хукстра.
В последните дни има признаци, че позицията на Нидерландия за общия европейски отговор на кризата изглежда се променя и тя вече е готова да я смекчи. Вероятно това има предвид и италианският премиер Конте, когато говори за промяна в посоката на вятъра.
Преди два дни нидерландският министър на финансите Вопке Хукстра се отрече от неотдавнашно свое изказване за готовността на страната му да участва в европейски програми за подпомагане на страни, тежко ударени от коронавируса. Той заяви, че думите му очевидно са показали твърде малко състрадание.
Министърът призна, че коментарите, които той и премиерът Марк Рюте са направили във видеоконференции миналата седмица след заседанието на Европейския съвет, се били приети лошо.
И Нидерландия, и Германия са против дълговото споделяне на европейско равнище, но нидерландците бяха особено критикувани от испанските и италианските политици за това, че не са склонни да приемат безусловно използване на Европейския стабилизационен механизъм в борбата с последиците от коронавируса.
Хукстра отбеляза, че страната му е готова да обсъди участие с "повече от справедливия си дял" от "нови пари" в някакъв вид европейска програма за подкрепа. Той обаче повтори, че Нидерландия се противопоставя на споделяне на дълг на европейско равнище.
"За коронаоблигациите или еврооблигации, или както там се наричат, това просто не е разумно, а е решение на проблем, който не съществува сега", каза нидерландският финансов министър.
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата...
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...