Ергономична ли е ученическата раница или ни мамят, за да платим повече?

1
Рекламация за некачествени ученически стоки – до две години от закупуването им
Рекламация за некачествени ученически стоки – до две години от закупуването им

Рекламация за некачествени ученически стоки – до две години от закупуването им

Проучете внимателно ергономичността на ученическите раници: маркетингов трик или реална полза?

Много родители се чудят дали ергономичните ученически раници, рекламирани като удобни и безопасни, наистина оправдават високата си цена или са просто маркетингов трик. За да се уверим, че раницата е подходяща за децата ни, първата стъпка е да проверим сайта на производителя, а не да се доверяваме безусловно на търговеца на дребно. Това съветва Габриела Руменова, основател на платформата "Ние, потребителите", в интервю пред Bulgaria ON Air.

"Важно е да разгледаме не само какво обещава търговецът, но и дали самият производител е сертифицирал продукта като ергономичен", допълва тя. Руменова също така подчертава, че вместимостта и товароносимостта на раницата трябва да се проверят внимателно, за да се избегне скъсване поради претоварване.

Какво да правим при дефект или неудовлетворение от покупката?

Габриела Руменова напомня, че всяка покупка на ученическа стока, било то от физически или електронен магазин, подлежи на рекламация в срок до две години при установяване на дефект. Това право е валидно дори за по-дребни ученически артикули като химикалки, гумички или флумастери, независимо от тяхната стойност.

Потребителите често пропускат да подадат рекламация при проблеми с по-малки стоки, но това е важно, защото показваме на търговците, че трябва да спазват своите задължения“, подчертава експертът. Тя съветва родителите да търсят качествени продукти, за да избегнат ситуации, при които закупени флумастери спират да пишат заради изтекъл срок на годност.

Връщане на стоки – какви са условията?

Ако детето не хареса новата си ученическа раница или тя не му е по мярка, покупките от Интернет магазини могат да бъдат върнати в срок до 14 дни. Важно е обаче стоката да бъде само изпробвана и да не е използвана, за да може връщането да бъде прието. При покупка от физически магазини, търговецът не е задължен по закон да приеме връщане, освен ако предварително не е поел такъв ангажимент.

При пазаруване от физически магазини е важно да пазим платежния документ, а при онлайн покупки достатъчни са електронно създадените документи“, обяснява Руменова.

Внимавайте при покупка от чуждестранни платформи

Експертът предупреждава, че при покупки от китайски платформи е необходимо да се внимава с безопасността на стоките. Наскоро американските власти разкриха случаи на опасни детски продукти, продавани онлайн, които съдържат конструктивни и химически рискове.

Ако няма информация за производителя или вносителя в Европейския съюз, потребителите трябва да се въздържат от покупката, тъй като липсата на отговорност за безопасността е сериозен риск“, предупреждава Руменова.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари