Елена Йончева: България трябва да промени правилата за антикорупционната си комисия

0
От името на социалистите в ЕП евродепутатът преговаря по новата европейска директива за борба с корупцията
От името на социалистите в ЕП евродепутатът преговаря по новата европейска директива за борба с корупцията Снимка: Елена Йончева / Facebook

Всяка година Комисията ще изготвя доклад за постигане на поставените цели

С 63 гласа „за“, 2 „против“ и 2 „въздържал се“ евродепутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) одобриха позицията си по европейската директива за борба с корупцията. Преговорите между политическите групи продължиха близо шест месеца, а от страна на социалистите и демократите основен преговарящ беше Елена Йончева като докладчик в сянка, информира БТА.

В последните месеци проведохме изключително тежка битка за възможно най-строги мерки на европейско ниво срещу корупцията както в държавите членки, така и в самите европейски институции. Очевидно е, че в редица страни липсват резултати и няма как да разчитаме само на обещания и добри намерения. Време беше да изнесем борбата с корупцията на европейско ниво“, каза тя след гласуването.

Благодарна съм на колегите за подкрепата, която получих за редица свои предложения. Държавите членки вече ще трябва да гарантират независимостта на антикорупционните си органи от политическо влияние, като те няма да могат да бъдат избирани само от една институция - например националните парламенти. В разрез с този принцип, преди няколко месеца, управляващата коалиция в България прие спорен закон, според който антикорупционната комисия ще се състои от трима членове, избрани от Народното събрание. Това повдига сериозни съмнения за политическо влияние. Когато директивата влезе в сила, законът ще трябва да бъде променен. Точно това и беше целта - ЕС да бъде коректив в борбата с корупцията, там където европейските столици нямат желание за постигане на истински резултати“, коментира още Елена Йончева.

Тя отбеляза някои от новите изисквания. „Държавите членки, сред които и България, ще трябва да приемат подробни стратегии за борба с корупцията, с конкретни цели за изпълнение, които ще бъдат следени от Европейската комисия. Всяка година Комисията ще изготвя доклад за постигане на поставените цели, включително и за корупцията по високите етажи на властта. Целият този процес ще се ръководи от Европейски координатор за борба с корупцията, за чиято роля се борих въпреки скептицизма на десницата.

България е сред едва двете страни в ЕС, които са отказали да предоставят информация на Европейската комисия при изготвянето на директивата. Това вече няма да бъде възможно заради задължението за докладване на постигнатите резултати. Доволна съм от включването на тези текстове, защото държави като България вече няма да могат да прикриват липсата на резултати зад празни обещания и изкривяване на реалната картина“, заяви Елена Йончева.

Целта е Европейският парламент да одобри позиция по директивата до края на февруари, след което предстоят преговори и с държавите членки в Съвета.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари