Единственото на Балканите училище за планински водачи се намира в Черни осъм

2
Училището подготвя кадри и за експедициите в Антарктида
Училището подготвя кадри и за експедициите в Антарктида Видео: bTV

Училището подготвя кадри и за експедициите в Антарктида

Уникално учебно заведение в село Черни Осъм, община Троян, навърши 145 години от създаването си. То е единственото училище за планински водачи на Балканския полуостров, съобщиха от ръководството на институцията.

История и развитие

Училището възниква като килийно в Троянския манастир. През миналия век функционира като основно, а през 2000 година по идея на алпиниста Минко Занковски се открива специализирана паралелка за планински водачи. Професията е вписана в регистъра на професиите в България преди 25 години по настояване на ръководството.

Обучение и практика

В момента в училището се обучават над 120 ученици от първи до дванадесети клас от цялата страна. Кметът на село Черни Осъм Марин Сираков подчертава пред bTV: "Това е атрактивна професия, която намира място в списъка със специалностите в България. Държавата ни, бъдейки планинска страна с няколко интересни по-високи планини, има нужда от тази специалност".

Учителят Мартин Семерджиев споделя: "Учим топография и ориентиране с GPS уреди. Всичко, което е и за зимната планина. Работим и с Планинската спасителна служба (ПСС) и на по-леки акции взимаме ученици, за да могат да се интегрират в отрядите и да подхранваме тази структура, защото бъдещето е в младите".

Възпитаници и реализация

Васил Ганеков, възпитаник на училището, разказва: "Аз съм момче от селото и от малък винаги минавам покрай училището и виждам батковците как катерят стената. Изглеждаше супер яко. Винаги си мечтаех и аз да съм от тези батковци. Така и стана, сега съм баткото, който винаги е на стената".

Друг ученик, Боян Миков от София, споделя: "Още от малък съм постоянно в планината, живея близко до Витоша. Това е моята площадка за игра. С всичко в планината съм се занимавал и беше най-логично тук да дойда".

Предизвикателства пред планинското спасяване

Учителите, които са и членове на ПСС, алармират за необходимостта от повече въздушни линейки. Мартин Семерджиев обяснява: "Хеликоптерите са много важни. В нашия район акциите ги правим с подход, който предполага часове - от два-три до пет-шест часа само за подхода. Сега човек, ако бедства и наистина е важно да бъде спасен, 5-6 часа, особено в тези минусови температури..."

Бъдещо развитие

Кметът на община Троян Донка Михайлова отбелязва повишения интерес към планинския туризъм след COVID пандемията: "Много хора, живеещи в големия град, преоткриха нашата планина и училището за планински водачи става все по-предпочитано учебно заведение".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари