Един милион българи не искат да работят
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 5

Шофьори от Непал и Индия заменят българите зад волана
Парадоксална ситуация разтърсва българския трудов пазар – в момент, когато работодателите отчаяно търсят работна ръка, над милион българи съзнателно избират да не работят, показват данни от националната статистика.
Според официалните данни, повече от 955 хиляди български граждани не само не работят, но и категорично заявяват, че не желаят да започват работа. Едва 91 хиляди души на възраст между 15 и 64 години декларират, че имат желание за трудова заетост, но поради различни причини остават извън пазара на труда.
Предпочитания за сезонна работа с високи възнаграждения
Ивайло Райков е типичен пример за тази тенденция. Той категорично отказва постоянна заетост както в държавния, така и в частния сектор, предпочитайки спорадична работа в строителството.
"Държавна работа, за мен това са много малко пари, 900 – пък ти дават 600, какво да правя с тях, аз 600 ги взимам за два дена", споделя Райков.
Според представители на местната власт, в много селски райони жителите масово предпочитат сезонна работа през лятото на морето или в чужбина. След това избират да почиват продължително време, тъй като намират постоянната работа в страната за недостатъчно добре платена.
Бизнесът търси решения с работници от трети страни
На този фон, бизнесът в цялата страна изпитва изключително остър недостиг на квалифицирани кадри.
В конкретна транспортна компания, поради невъзможността да намерят български шофьори, са наели около десетина работници от Непал и Индия, които от септември ще започнат да управляват камиони. Фирмата е поела всички разходи - настаняване в общежитие, храна, обучение и подготовка на необходимите документи за работа.
"Всеки шофьор, независимо от неговата националност, на курсове извън България спокойно може да докарва месечен доход между 2 и 3 хиляди евро, в зависимост от дестинациите, бонусите и курсовете", обяснява управителят на компанията.
Асоциацията на индустриалния капитал в България отчита, че в момента бизнесът търси около 260 хиляди служители, като всяко заето работно място има положителен ефект върху икономиката на страната.
Представители на бизнеса настояват за значително опростяване на процедурите за наемане на работници от чужбина. Те изтъкват, че в съседни на България държави административните процеси са по-облекчени, което им позволява да привличат повече служители от трети страни.
Докладвай този коментар за нередност
×До досадната сива мишка: Бабе, повдига ни се от тъпите ти коментари и тъпите ти спомени от младостта, споделени от майната си, която обитаваш! Както ти се каза- на всяко гърне мерудия. Айде стани поне очите си измий, преди да изливаш помия тук! Останалите в България не сме идиоти, че такава като тебе да ни поучават постоянно.
Докладвай този коментар за нередност
×mischi: А що се отнася до шофьорите от индия, бях там за седмица, два дни се разхождах по Бомбай, после отидох в Гоа. Карат с по 100 км в населено място, но не само смачкан човек не съм видяла, но дори ударено животно не съм видяла, въпреки че там на улицата живеят котки, кучета, кози, крави и каквото още се сетите. Не знам как го правят, нито си крещят по улиците, нито се бият. И през цялото ввреме в 25-милионен Бомбай видях само един полицай, регулираше движението на кръстовище, където не работеше светофара. Май можем много да се поучим от тях!
Докладвай този коментар за нередност
×mischi: Не е само в България, по цял свят е така, с изключение на Индия и няколко островни държави. Има поговорка, че ако работата беше нещо хубаво, богатите нямаше да я оставят за бедните. Истината е, че поколението, което днес е на ред да работи, е наследило вече баби и дядовци, знае, че след 20 години ще наследи майки и бащи, и затова не му се работи, а стават инфлуенсъри, напускат работа, за да показват света на децата си или просто играят в къщи на компютърни игри. Човекът е като животните, не си размърдва четирибуквието, докато нещо не го застави. Затова навсякъде филипинци и малйзийци са гастарбаитери, но това ще е до време. После ще трябва да си внасяме извънземни, може би?
Докладвай този коментар за нередност
×...: Тези от Индия и Непал ще ви мачкат, като пъпеши по пешеходните пътеки и хич не им дреме за присъди. Те и в затвора у нас им е добре. Представям си Непалски шофьор, който има няма 500 км. по асфалт в живота си, яхнал гондола на местните феодали с 35т. нетто из нашите проходи. Ще хвърчи яко кайма по осите. И после Русия пак виновна.
Докладвай този коментар за нередност
×Статистик: Много са ви лъжливи данните, както са лъжливи и всички останали икономически данни от комунистическата кочина на свинята от Банкя и намагнитеното от американците прасе-Пеевски Всъщност броя на българите, които не искат да работят е много по-голям: - имаме 2 000 000 пенсионера, които не искат да работят - имаме още 1 000 000 деца до 18 години, които също не искат да работят - имаме още 800 000 на бюджетна издръжка, които също не искат да работят и само имитират дейност без да произвеждат никакъв полезен продукт. Освен, че не искат да работят въпросните нищоправци на държавна издръжка отказват и да внасят осигуровки в бюджета, от който бюджет същите нищоправци почват да цоцат като гладни хиени веднага щом се пенсионират. - имаме и въпросните уж 1 000 000, които уж отказвали да работят. При 6 500 000 души общо население в бълхария в крайна сметка се оказва, че 4 800 000 души не искат да работят и само 1 700 000 души са съгласни да работят и трябва да издържат останалите нищоправци